Teknisyen yönetimi Servis Programı

Teknisyen Yönetimi

Satış sonrası hizmetlerin en zorlu süreçlerinden biri;

Alt servislerdeki teknisyen yönetimidir. Merkez servisinizdeki teknisyenlere birebir dokunabilmenizden ötürü çalışanlarınızı rahat takip edebilmenize karşın yetkili servis ya da alt servisteki çalışanlarınızın takibini kolay sağlayamazsınız. Alt servisinizdeki yetkili kişi ile temas kurarak bunun üzerinden takibini sağlamak çoğu zaman işi kolaylaştırmak yerine araya ek bir işlem koydurur.

İşbu ortamda teknisyenlerin takibini karşılaşılan zorluklar;

  • Teknisyenlerin bilgi girişlerinin doğruluğunu sağlamak
  • Yerinde servis hizmetlerinde davranışları ve tutumları (müşteri duygusal durumu)
  • Parça sarfiyatlarını doğru ve zamanında sağlamamaları
  • Hakedişlerin yüksek oranlarda girilmesi. (Örneğin basit işçilik eklenmesi gereken bir işlemde detaylı işçilik fiyatı ekleyerek ödenecek hakediş miktarında gereksiz zararlar oluşturması )
  • Teknisyenin yeteri kadar donanıma sahip olmaması.
  • Marka hakkında kötü intiba bırakması.
  • Yeterli teknik bilgiye sahip olmaması ve bunu tüketiciye hissettirmesi.

gibi pek çok sebep bu çatı altında incelenebilir. Peki bu durumun önüne geçmek için neler yapılmalı?

Bu konuda ilk olarak size önerebileceğimiz ilk ve en büyük adım EĞİTİM. Teknisyenlerinizi ve merkez servis çalışanlarınızı bu konuda sürekli eğitime tabi tutmalısınız. Ve bilgilerinin güncel ve taze olduğundan emin olmalısınız. Özellikle yöneticiler olarak sizin yapacağınız motivasyon konuşmaları onları her zaman diri tutacaktır.

 

Unutmayınız

Müşteriler ile direkt olarak temasa geçen ilk isim her zaman teknisyeninizdir.

 

İşin doğası gereği satış sonrası hizmetlerin ana hitap konusu problemli müşterilerdir. Zira sizden veyahut yetkili servisinizden hizmet alacak tüketici memnun olmadığı bir durum için size başvurmuş bulunmaktadır. Tüm müşterilerinizi bu kapsamda potansiyel sorunlu müşteri olarak değerlendirmeniz gerekir. Teknisyenlerinizi bu noktada motive edici konuşmalar yapmanız onların her gün karşılaştığı zorlukları en azından psikolojik olarak yenmelerini sağlayabilecektir.

 

Eğitim konusuna dönecek olursak;

 

Teknisyenler kendilerini değerli hissedecekler ve bu tutumu da tüketicilere aktaracaklardır.

Hizmet sektörü ve satış sonrası hizmetler konusunda tüketicilerden baskı görmekte olan teknisyenleriniz eğitimler ile hem yen bilgilere erişmiş olacaklar hem de kendilerini bu noktada değerli hissedeceklerdir. Sizlerin vermiş olduğu bu eğitimlerin çok kısa sürede olumlu geri dönüş olarak sağlandığını görebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir