Saha Servisinde Hizmet Veren Teknisyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Teknik bilgi ve beceri isteyen işlerde çalışan ve farklı sektörlerde yer alan teknisyenler, uzmanlık alanlarına göre bakım, onarım ve üretim süreçlerinin önemli bir parçasıdır. Mesleki eğitim veren lise ve dengi eğitim kurumlarından mezun olan teknisyenler, görev yaptıkları alanda çeşitli sorumluluklara sahiptir. Görev tanımında yer alan sorumlulukların dışındaki tutumlar da, marka itibarı ve müşteri memnuniyeti açısından büyük önem taşımaktadır.

Öncelikle teknisyenler; amir, şef ya da diğer yetkili personel tarafından verilen görevleri, iş sağlığı ve güvenliğine uygun olarak yerine getirme bilincinde olmalıdır. Bu noktada kurum içinde alınacak önlemler, çalışan ve iş güvenliği bağlamında daha sağlıklı süreçlerin yaşanmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte saha teknisyenlerinin yeni teknolojilere uyum sağlaması, test ve kontrol işlemlerini verimli bir şekilde yürütmesi gerekmektedir. İhtiyaç duyulduğunda farklı alanlarda çalışabilmek, evrak ve belgeleri düzenleyebilmek teknisyenlerin görev tanımında bulunan bir diğer unsurlardır.

 

Ekip Çalışmasına Uygun Olmak

Problemlerin daha hızlı çözülmesi ve zamanın verimli kullanılması için işletme bünyesinde çalışan teknisyenlerin, ekip çalışmasına uygun olması beklenir. Yetkili personel tarafından yönlendirilen saha servis ekibi olarak farklı fikir önerilerine açık olmak ve iletişim kurma becerileri, sonuca daha hızlı şekilde ulaşmayı sağlayan faktörler arasında yer alır.

 

Disiplinli, Dikkatli ve Özverili Çalışmak

Prosedürlere uygun olarak belirlenmiş görevleri özverili bir şekilde yerine getirmek ve bunu yaparken iş güvenliğini göz önünde bulundurmak, teknisyenlerin sahip olması gereken en önemli özellikler arasındadır.

Yürütülen süreçlerin verimli olması ve tehlike oluşturabilecek her türlü duruma karşı gerekli önlemlerin alınması hem hizmeti sağlayan taraf hem de müşteri açısından hayati öneme sahiptir.

 

Bakım, Onarım ve Üretim Süreçlerinde Çalışabilmek

İşe alımlarda en çok dikkat edilen hususlardan biri de teknisyenin hizmet vereceği alanda yeterli bilgi ve beceriye sahip olmasıdır. Şirket tarafından verilen eğitimlere katılmak ve gerektiğinde farklı alanlarda çalışabilmek teknisyenler açısından önemli olduğu gibi, işletme açısından da iş yönetim süreçlerinin daha verimli yürütülmesini sağlar.

 

Teknisyenlerin bahsedilen temel sorumluluklarından ayrı olarak, görev esnasında dikkat etmesi gereken durumlar da bulunmaktadır. Müşteriler ile direk temasa geçen ilk kişi teknisyen olduğundan ortaya çıkabilecek iletişim sorunlarında, marka müşteri üzerinde kötü bir izlenim bırakabilir. Teknisyenin gerekli iş disiplinine sahip bir şekilde müşteriye karşı davranışlarına özen göstermesi dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur.

ServisSoft

 

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı

Related posts