Otomasyon, Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0

Günden güne edinilen tecrübeler ve hızla gelişen teknoloji sayesinde işletmeler, üretim, müşteri ilişkileri, destek gibi süreç yönetimlerinde otomasyona yönelmektedir. Bu yönelimin ana sebepleri arasında daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamak, sürdürülebilir ve çağın gerekliliklerine uygun bir çizgide ilerlemek, zaman ve maliyet avantajları elde etmek gibi pek çok neden sayılabilir. Bununla birlikte üretilen ürün ya da hizmette bir standart yakalamak için gerekli teknolojik altyapı entegre edilmesi ve var olan süreçlerin dönüşümünde bütüncül bir bakış açısı kazanmak için dikkate alınması gereken önemli hususlar bulunuyor.

Sanayinin daha fazla dijitalleşmesi adına yüksek teknolojiyi devreye sokma üzerine temellenen bir proje olarak Almanya öncülüğünde ortaya çıkan “Endüstri 4.0” kavramı, yeni nesil bir üretim modeli olarak hayatımıza girmiş durumda. Temelde 3 ayrı yapıdan oluşan Endüstri 4.0 :

 

  • Dijital Tedarik Zincirleri
  • Yapay Zekâya Sahip Ürün ve Servisler
  • Kapsamlı Müşteri İçgörüleri 

 

olarak farklı sektörlerde dijital dönüşümün zeminini oluşturmakta. Etkilerini şimdiden görmeye başladığımız ve tarihte büyük bir kırılma yaratması beklenen Endüstri 4.0, özünde çok hızlı ve pratik bir üretim anlayışını benimsiyor. Düşük maliyetler ile daha yoğun bir üretim fırsatı sağlayan bu sistem aynı zamanda  yönetim süreçlerinin verimliliği konusunda da şirketlere pek çok avantaj sağlıyor. Departmanlar ve disiplinler arası entegrasyonlar, karar alma noktasında ortaya çıkabilecek risklere yönelik oluşturulan simülasyonlar ve makine öğrenmesi ile oluşturulan sistemlerin analizleri gibi konular Endüstri 4.0 kapsamında yer alıyor.

Öte yandan bu avantajlardan yararlanmak isteyen şirketlerin gerekli bilgi ve beceriye  sahip olması gerekiyor. Alanında uzman insan kaynağına ve teknolojik altyapıya yapılacak yatırımlar, ilerleyen dönemde her ölçekten işletmenin önem vermesi gereken konuların başında geliyor. 

 

Yapısı itibariyle daha esnek, hızlı ve kullanıcı dostu olarak ortaya çıkan girişimler, dünyada ve ülkemizde büyük şirketlerden KOBİ’lere, bu çerçevede yeni bakış açıları kazandırmada ve dijital dönüşümlerini gerçekleştirme süreçleri için önemli bir alternatif çözüm olmuş durumdalar. Sundukları değer önerileriyle girişimler, firmalara özel, esnek ve maliyet olarak daha düşük dijital dönüşüm çözümleri sunmaları, artık her ölçekten işletme için girişimleri önemli bir iş ortağı haline getirmekte.  

 

Çeşitli sektörlerden toplamda 50’den fazla müşteriye hizmet verdiğimiz ServisSoft’ta işletmelerin satış sonrası süreç yönetimleri için akıllı otonom çözümler üretiyoruz. Teknik servis yönetimi, stok takibi, personel yönetimi, zimmet takibi, periyodik bakım takibi, cari yönetimi gibi konularda başlıca çözümler üreten servislerimizle işletmelerin süreç yönetimi konularındaki dijital dönüşümlerini sağlıyoruz. 

 

Önceden çoğu işletme, Endüstri 4.0 entegrasyonunu sadece üretim ve satış alanlarında uygulamaktayken, son yıllarda bu konulardaki dijital dönüşüm programlarını, satış sonrası süreçler alanıyla da paralel olarak yürütmeye başladılar. Böylelikle firmalar dijital dönüşümlerini daha bütüncül bir şekilde planlayarak; üretimden, satış-pazarlamaya ve en son müşteri memnuniyeti açısından kritik öneme sahip olan satış sonrası destek alanlarında daha kapsayıcı dönüşümler gerçekleştirmeye başladılar. ServisSoft uzmanlık alanı olan, satış sonrası destek konularındaki dijital çözümleriyle, bu alanda eksik kalmış dijital dönüşüm halkasını tamamlamak isteyen çok uluslu firmalardan, henüz dijital dönüşüme başlamamış KOBİ’lere kadar bir ölçekte hizmet ve danışmanlık sunabilmekteyiz. 

 

Çok yakın bir dönemde ServisSoft içerisinde sunduğumuz mevcut dijital dönüşüm çözümlerimizi, makine öğrenmesi algoritmalarına sahip, yeni akıllı uygulamalarla birleştirilerek zenginleştireceğiz. Nesnelerin interneti alanında geliştirmeye başladığımız arıza tespiti ve tahminleme modüllerimiz sayesinde, cihazlardan alınan anlık verilerin istatistiksel modellelemeler yardımıyla işlenmesi sonrası, cihazların arızalanmasını önleyici periyodik bakım planlarının, cihazlara özel olarak oluşturulmasını sağlayan akıllı servisler gibi yapay zeka tabanlı çözümler yaratmaya çalışıyoruz. 

 

Dijital dönüşümün artık her sektör ve her alan için geleceğe dair bir yatırım olmasından ziyade, şu anın bir zorunluluğuna dönüştüğü bu dönemde, Endüstri 4.0 entegrasyonlarını tüm iç ve dış yönetim ve üretim süreçleri için bütüncül düşünebilen ve tamamlayabilen firmalar, rekabet alanlarını rakiplerine oranla çok daha fazla genişletebilecekler. ServisSoft olarak biz de bu dönüşümlerinde yardımcı olduğumuz tüm iş ortaklarımıza her gün daha akıllı sistemler sunabilmek için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

 

ServisSoft

 

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı

Related posts