Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümle birlikte hayatımıza giren kavramlardan biri de nesnelerin interneti yani internet of things. Nesnelerin İnterneti (IoT), fiziksel nesnelerin birbirleriyle ya da daha büyük sistemlerle bağlantılı olması ve veri alışverişi yapmak amacıyla sensörler, çeşitli yazılımlar ve teknolojiler ile donatılması çerçevesinde gelişen bir kavramdır. İlk olarak 1999 yılında Kevin Ashton tarafından bir sunum projesiyle ortaya çıkan Nesnelerin İnterneti kavramı, günümüzde hayatın her alanında karşılaştığımız bir olguya dönüşmüş durumda.

Nesneler, algılayıcılar ve elektronik devreler ile donatıldığında insanlarla iletişime geçerek durum bilgilerini güncelleyebilecek yetenekler kazanırlar. İnternet ağlarının büyümesi ve gelişen teknolojiler ile birlikte insanların bu nesneleri her yerden ve her zaman takip ederek kontrol etmesi ve gözlemlemesi mümkün hale geldi.

Yapılan araştırmalar sonucunda günümüzde 10 milyardan fazla cihazın internete bağlı olduğu ve 2025’te bu sayının 22 milyara yükselmesi öngörülüyor. Buna göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde bilişim sektöründe en büyük gelişme gösterecek alanların başında Nesnelerin İnterneti ve buna bağlı ikincil teknolojiler geliyor. 

Ortaya çıktığından bu yana farklı endüstrilerde kullanılarak hızla gelişen bu kavram, işletmeler için daha verimli yönetim süreçlerinin oluşması ve müşterilere daha iyi bir hizmet sunma noktasında sayısız fayda sağlıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda günümüzde 10 milyardan fazla cihazın internete bağlı olduğu ve 2025’te bu sayının 22 milyara yükselmesi öngörülüyor. Buna göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde bilişim sektöründe en büyük gelişme gösterecek alanların başında Nesnelerin İnterneti ve buna bağlı ikincil teknolojiler geliyor.

IoT Teknolojisinin İşletmelere Faydaları Nelerdir ?

IoT, müşteri deneyiminde standartları yükseltmesinin yanında işletmelere de pek çok fayda sağlamakta. Veriye dayalı alınan kararlar üretim ve yönetim süreçlerinde verimi artırarak, değerli zaman ve sermaye tasarruflarının önünü açar. Makine öğrenme ve otomasyon teknolojilerinin var olan iş modeline entegre edilerek yeniden planlanması, işletmelerin içinde bulunduğu pazarı daha iyi analiz etmesine yardımcı olur. 

Bunun yanı sıra IoT teknolojisi, çalışan verimliliğinin artmasını sağlayarak operasyonel süreçlerin daha etkili bir şekilde yönetilmesine imkân tanır. Tedarikçiler, üreticiler ve müşteriler, tedarik zinciri boyunca ürünlerin konumunu, durumunu izlemek için varlık yönetimi sistemlerini kullanabilir. Sistem, mallar zarar görürse veya zarar görme riski altındaysa, durumu düzeltmek için derhal veya önleyici önlem alma şansı vererek, ilgili kişilere anında uyarılar gönderir. 

Diğer bir fayda ise ürünlerde yaklaşan bir arıza tespit edildiğinde teknik servis ekibine ihtiyaç duyulmadan ve müşterileri rahatsız etmeden sorunun önceden çözülmesidir. Öngörücü bakımlar sayesinde makinelerdeki hataları tahmin etmek için IoT sistemlerinden üretilen gerçek zamanlı verileri takip etme ve buna yönelik karar alma son derece verimli bir hale gelir.

Bu alanda bizler de ServisSoft Ar-Ge ekibi olarak, yaygın kullanılan mevcut teknik servis yönetim servislerimizi, IoT cihazlarla entegre hale getirecek bir akıllı arıza tahmini ve otonom servis yönlendirme yazılımı geliştirmekteyiz. Yakın zamanda iş-ortaklarımıza, insan denetimi veya onayı olmadan, bir cihazın arıza tespitini ve servis yönlendirmesini yapabilen ve ayrıca makina öğrenmesi algoritmaları sayesinde, %87 başarı oranıyla arızalar daha ortaya çıkmadan tespit ederek, ilgili yere önleyici bakım yönlendirmesi de yapabilecek Endüstri 5.0 ürününü sunacak. 

 

Endüstri 4.0 ve otomasyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için önceki yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı

Related posts