ServisSoft en kolay teknik servis programı

 

Yapmanız gereken sisteme giriş yaptıktan sonra sadece Servis kaydı aç butonuna tıklama ardından her şeyi otomatik ve kolayca tanımlaya bilirsiniz.

1.

Servis Kaydı

Servis Kaydı açarken müşteriniz ile ilgili tüm detayları alın. İsim, soyisim, adres, telefon vb tüm müşteri detaylarıyla birlikte isterseniz firma kaydı olarak açın. Cihazla ilgili tüm seri numarası, marka, tür, model, arıza açıklaması, işlemle ilgili notlar alabilirsiniz. Ek olarak aksesuarları öntanımlılar arasından seçebilir, hazır arıza klasmanları arasından birini seçebilirsiniz. Müşterilerinize SMS ya da e-posta haberleşmelerinden hangisiyle bilgilendirme yapmak istediğinizi seçebilirsiniz. Eğer tanımlı bir seri numarasıyla işlem yapıyorsanız ise yapmanız gereken tek şey barkod okutmak. Tüm bilgiler otomatik olarak gelecektir. Size düşen yalnızca müşterinizin arızasını yazmaktır. Yalnızca 3 tıklama ile servis kaydınızı oluşturabilir ve sistem tarafından otomatik olarak gelen çıktı ile form alarak müşterinize teslim edebilirsiniz. Ek olarak kurumsal bir firma iseniz ve alt servis yönetimi yapıyorsanız servis kaydı açılması esnasında cihazın üretim tarihi, garanti tarihi, irsaliye tarihi gibi bilgileri alabilirsiniz. Kargo ile ürün kabul eden bir firma iseniz gelen cihazın hangi kargo ile geldiği kargo takip numarasının ne olduğu gibi detay bilgilere de ulaşabilirsiniz. Açtığınız servis kaydını farklı teknisyenlere yönlendirip teknisyenlerinizin önlerine direkt bir iş emri olarak düşmesini sağlayabilirsiniz. Açılan servis kayıtları FIFO (First in First out) kuralına göre işlenir ve ilk giren ürün ilk yapılacak olan olarak sıralanır. Böylelikle ürünlerin unutulması ve işlerin aksaması durumunun önüne geçilir. Özetle yalnızca 3 tıkla servis kaydınızı açın!

3.

Servis Listesi


 

Özelleştirilebilir Servis Formları
Servis formlarındaki tüm metinleri ve alanları dilediğiniz gibi özelleştirebilir ve istediğiniz metinleri ekleyebilirsiniz. Formlarda çıkacak tüm özel alanlar için seçimlerinizi ayarlar bölümünden yapabilirsiniz. Formlaı a5, 53mm ve a4 olarak ayarlayabilir yazıcıya otomatik gönderimini sağlayabilirsiniz. Ayrıca tüm formlar barkod çıktısı olarak gelmektedir. Servis kabul formu, ürün teslim formu, dış servis formu, teklif formu gibi pek çok form çıktı alabilir işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.


 

Tüm servis kayıtlarınızı tek bir sayfada özet halde görebilirsiniz. Müşterinin ismi, telefonu adresi, cihazın marka, tür, modeli gibi bilgiler tek ekranda toplanır. Bunların yanı sıra durumları da tek bir alanda toplanır 2 tıklama işlemi ile cihazın durumunu değiştirebilir ve otomatik sms’ler gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Servis kaydının hangi teknisyenin üzerinde olduğunu görebilir cihazın servise girişinden bu yana geçen süreyi görebilirsiniz. Ayrıca cihazları durumlarına göre filtreleyebilir açık ve kapalı servis kayıtlarını ayrı ayrı sıralayabilirsiniz. Dilerseniz herhangi bir filtrelemeye gerek bırakmaksızın akıllı arama modülümüz sayesinde istediğiniz servis kaydına ulaşabilirsiniz. Servis formları sizin belirlediğiniz rakamdan başlar ve sırayla artarak devam eder. Tüm bunlara ek olarak istediğiniz kolonların servis sayfasında listelenmesini sağlayabilir ya da görünmemesini sağlayabilirsiniz.


 

Bir servisin geçirdiği tüm aşamaların detaylı olarak kayıtları tutulur. Hangi teknisyenin, hangi servisin ya da hangi yöneticinin o servis kaydı üzerinde ne işlem yaptığı, hangi tarihte ve hangi IP adresiyle yaptığının tüm detayları silinemez biçimde kayıtlanır. Böylelikle yapılan işlemlerin sorumluluğundan kaçınma durumu tamamen ekarte edilmiş olur. Özetle Eklenen işçilik, sarf edilen parça, müşteriye verilen bilgiler kimin tarafından verildiği bilgisi sistem üzerinde kaydedilmiş olur.

3.

Servis İşlem

Açılan servis kaydının tüm işlemlerinin yapıldığı alandır. Servis kaydınızı açmanızın ardından tüm işlemler tek bir ekranda yürür ve karmaşadan sizi uzaklaştırır. Servis kaydına direkt o modele bağlı yedek parçaları listeleyebilir, işçilik ekleyebilir, yol-deplasman bedelleri ekleyebilir, klima gazı ekleyebilir ya da diğer masraf kalemlerini tamamen bağımsız olarak ekleyebilirsiniz. Cihaz üzerinde yapılan işlemleri yazabilir bunun yanı sıra ön tanımlı arızalardan seçim sağlayabilirsiniz. Cihazın servis kayıtlarını inceleyebilirsiniz. Hangi teknisyen cihaz için hangi tarih ve saatte hangi işlemleri yaptığını görebilrisiniz. Servis kaydı ile ilgili notları ekleyebilir ya da düzenleyebilirsiniz. Servis durumunu değiştireiblirsiniz. Ya da dış servis formu alarak hızlıca servise yerinde müdahale edilmesini sağlayabilrisiniz. Müşteri bilgilerini de bu alandan düzenleyebilir güncelleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
En Kolay Teknik Servis Takip YazılımıÜcretsiz Demo