Teknik Servis Hizmeti Yürütme Kayıt Sistemi

Teknik Servis Hizmeti Yürütme Kayıt Sistemi

Teknik Servis Hizmeti Yürütme Kayıt Sistemi,Kesin ekipman verileri olmadan başarılı ve verimli bir servis uygulaması mümkün değildir. Ekipman ne kadar karmaşık veya karmaşıksa, servis planlamacıları, göndericiler ve teknisyenler o kadar fazla ki, özellikle de her bir servisli ekipman için marka ve modeli, konfigürasyonu, sistem raporunu, temel parametrelerin durumunu ve servis geçmişini bilmeye bağlıdır. Ancak, tutulan ekipman hakkında kim bu kadar kesin veriye sahip olabilir?

 

Bu verileri CRM sisteminizde bulamazsınız. Tabii ki, CRM tüm müşteri bilgilerinizin kayıt sistemidir ve bu müşteri verilerinin olması önemlidir. Müşterinin aradığı ekipmanın markasını ve modelini bile yakalamış olabilirsiniz, ancak bir teknisyenin CRM’de bir saha ziyareti için hazırlaması gereken bilgileri bulamazsınız.

 

Bu tür bilgileri ERP’nizde de bulamazsınız. ERP, hangi ürünlerin hangi müşterilere satıldığına, ne zaman ve hangi fiyatta olduğuna dair verileri sakladığınız ticari işlemler için kayıt sisteminizdir. Satılan her ürün için seri numaraları ve belki de ‘satıldığı gibi’ yapılandırma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tebrikler çünkü birçok kuruluşun böyle bir veriye sahip olmaması. Ancak, ürünleri beş yıl önce müşterinize sattığınızdan, bu ürün çeşitli değişikliklerden geçti. Birkaç parça daha yeni parçalarla değiştirildi, bazı pazar sonrası bileşenler eklendi ve yazılım birkaç kez yükseltildi ve yamalandı. Kısacası, bu “satılan” ürün verileri, ekipmanın bugün neye benzediğini tarif etmiyor.

 

Teknisyenler için bu veriler önemlidir. Doğru cihazlarla, doğru aletlerle, doğru aletlerle ve en çok ihtiyaç duyulan parçaları gönderdiğinizden emin olmak için “bakımı yapıldığı” hakkındaki doğru veriler gerçekten önemlidir. Veriler aynı zamanda doğru tanıyı belirlemek ve herhangi bir soruna doğru çözümü seçmek için çok önemlidir. Kısacası, korunan ekipman için bir kayıt sistemine ihtiyacınız vardır.

 

Doğru cihazlarla, doğru aletlerle ve en çok ihtiyaç duyulan parçaları gönderdiğinizden emin olmak için “bakım yapıldığı” hakkındaki doğru veriler gerçekten önemlidir.

Veri deposuna ek olarak, ServisSoft mobil uygulaması ayrıca teknisyenlerin kurulu temel kayıtları hızlı ve kolay bir şekilde yakalamasını ve güncellemesini sağlar. Bu, genellikle bu kayıtları yakalamanın ve güncel tutmanın tek ve en güvenilir yoludur. Ne de olsa, teknisyenler ekipmanın neye benzediğini ilk elden görürler ve onlar tarafından veya herhangi bir üçüncü taraf teknisyeni tarafından yapılan değişiklikleri yakalayabilirler. Hatta IoT üzerinden bağlı olmayan ekipmanın durum temelli olaylarını tetiklemek için kullanılabilecek anahtar sayaçlardan, göstergelere ve sayaçlardan önemli okumalar bile alabilirler.

 

Sağlanan veri olarak doğru ekipmanı yakalama ve güncelleme yeteneği, ServisSoft’ aksi takdirde kullanılamayan veriler için güçlü bir kayıt sistemi yapar. Dyson gibi ServiceMax müşterilerinin bu işlevi yoğun olarak kullanmaları şaşırtıcı değil – birçok şirket yüz binlerce hatta milyonlarca ekipman kaydını tutuyor.

 

ServisSoft™ olarak bir çok Teknik Servis problemlerinize, iş yükünüze çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz.FSM,CSPM,ERM,EAM gibi eksik noktalarınızda sizlerin yardımcısı ve tamamlayacısı olmak.Ve her türlü takıldığınız noktada sizinle beraber yol katetmek için çalışıyoruz.Deneyimli ve alanında profesyonel ekibimiz ile birlikte yazılımımızı her türlü yeniliğe. Modern kodlama mimarilerine, basit arayüzlere karşı geliştirmekte ve gün geçtikçe.Sizlere daha da yararlı bir çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz!

-ServisSoft Ailesi

 

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı

Related posts