Bulut Bilişim Hizmet Modeli ‘SaaS’

Hizmet olarak yazılım (SaaS) 3 farklı şekilde sunulmaktadır.

Bulut Bilişimi (Cloud Computing), kullanıcıların yerel konumlarında yazılım, sunucu veya herhangi bir donanıma ihtiyaç duymaksızın gerekli hizmetleri internet aracılığı ile rahatlıkla kullanabilecekleri sistemlerdir.

Sizlere bu yazımızda servis yazılımımız için kullanmakta olduğumuz SaaS altyapısını anlatacağız.

Açılımı “Software as a Services” olan (SaaS) yazılım hizmeti, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu CRM, ERP, finans ve muhasebe yazılımı gibi programlara bulut üzerinden erişim olanağı sağlar ve yazılıma dair hiçbir bilginiz olmadan kullanabileceğiniz program arayüzü ile sizleri buluşturur.

SaaS, farklı alanlarda faaliyet gösteren firmalar için ekstra yazılım maliyeti oluşturmayarak ciddi ekonomik avantaj sağlar. SaaS’ a en uygun örnek olarak Gmail’dir. Google’ın sunduğu bu hizmet ile mail gönderebilir, dokümanlarınızı düzenleyebilir ve dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz.

 

Bulut sunucuların bulunduğu fiziksel sunucuların, arıza durumlarına karşı belli aralıklarla yedekleri alınmaktadır. Bulut sunucu hizmeti Cluster altyapısında kurgulandığı için herhangi bir problem olması durumunda, hizmet alımı diğer yedekli sunucudan devam etmektedir. Böylece alınan hizmette herhangi bir kesinti olmadan çalışmasına devam eder.

Kullanımdaki avantajlarını görmüş olduğunuz üzere maliyeti, her yerden ve özellikle her cihazdan erişimi ile bu tarz programlarda kullandığınız cihazların donanımsal özellikleri fark etmeksizin çalıştırabilir; tabletinizden, telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ve hatta televizyonunuzdan bile kullanabilirsiniz. Tatile çıktığınızda bile şirketinizde olup bitenlerin takibini yapabilirsiniz.

-Kim tatilde iş yapmak istemez?

-Tabiki çalışanlar.

-Kim tatilde iş yapmak ister?

-Tabiki patronlar.

Sorular gayet basit ve net. Hiçbir şirket sahibi tatilde işlerinden uzak kalmak istemez, en kötü olasılıkla takip edebiliyor olması gerekir. Bu yüzden de tatilde bile olsa telefon trafiği kesilmez ancak telefonlarla bu kadar içli dışlı olmak da pek hoşuna gitmez. SaaS altyapısı ile telefon kullanmadan işlerin ilerleyişi, çalışanların kontrolü gibi pek çok detayı dinlenirken takip edebilmek, bir programı satın almak için bile yeterli olur.

Related posts