Dört + Bir Yeni Özelliğimiz ile Karşınızdayız

ServisSoft kurumsal kullanıcılarına özel yakın dönemde dört yeni güncelleştirme ile karşınıza çıkıyor. Geçtiğimiz Mart ayında yapılan hakediş sayfası değişikliğine ek olarak yeni hakediş iyileştirmeleri ve özelleştirmesi önümüzdeki güncelleştirmelerde de karşınıza çıkacak.
Yakın zamanda sistem üzerinde gözlemleyebileceğiniz yeniliklerle iş emri hakediş düzenlemeleri, işçilik kontrolü, servis çalışmaları ve arıza bildirimi alanlarında çalışmalarınızı kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

1. İş emri hakediş düzenlemeye açılıyor.

Belirli bir hakediş içerisinde gönderilmiş olan işlemlerden reddetmeye ya da onaylamaya karar veremediğiniz iş emirleri bulunabilir. Bu durumda ilgili iş emrini servisin düzenlemesine açmak amacıyla hakediş düzenleme durumuna çekebileceksiniz. Hakediş düzenlemeye açılan iş emri bulunduğu hakediş sürecinden çıkamayacak, yalnızca servisin üzerinde düzeltme yapmasını bekleyecektir. Hakediş düzenlemeye açılan işlemde bir işçilik ya da yedek parçaya önceden onay ya da ret verildiyse, işlemin onaysız duruma düşeceğine dikkat etmeniz gerekir.
Hakediş düzeltmeye açmak istediğiniz iş emrine hakediş reddetmede yapılabildiği gibi “Sebep” açıklamasında da bulunabilirsiniz. İş emrini hakediş düzeltmeye açtıktan sonra servis iş emrini kapatırsa iş emri bağıl bulunduğu hakediş pozisyonundan çıkmayacaktır. Ancak bu servisin kayıtlarında hakediş düzeltmeye açıldığını belirten kayıt girilecektir.

2. Hakedişte SET, yapılan işlemler ve tespit edilen arıza bilgisi güncellenebiliyor.

Özellikle ankastre ve beyaz eşya firmaları için önem arz eden bu güncelleme tüm işlemlerinizi tek bir sayfada toplamanızı sağlayacak. Hakediş onay sayfasında listelenen SET içerisine kaydedilen seri numaralarını, modelleri ve tespit edilen arıza bilgisini görebileceksiniz. Amacımız hakediş onaylama işlemi yaparken hakediş sayfasından ayrılmadan işlemlerinizi tamamlaktır.

3. Aynı kimliği taşıyan işçilikler kontrol altına alınıyor. 

Aynı isimdeki işçiliğin birden fazla eklenmesiyle meydana gelen mükerrer hakedişlerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Servisleriniz sizin belirttiğiniz izin çerçevesinde bir iş emrine 1 veya birden fazla işçilik ekler. Fakat yeni gelecek olan güncelleme ile birlikte aynı kimliğe sahip işçiliğin birden fazla eklenmesi kontrol altına alınıyor.

4. Servis Listesi sayfasındaki madde sayısı arttırılıyor.

Servis liste sayfasında önceden 10/25/50 şeklinde gruplama yapılabilen listeler, yeni gelen güncelleme ile 100′ lü otomatik listelemeye dönüşüyor. Listelere açık iş emri, kapalı iş emri ya da tüm iş emirlerini tek bir liste üzerinde sayfada filtreleme yapabileceğiniz ”Hepsi” seçeneği de eklendi. Son 100 maddeyi bir arada görebilirken, yapacağınız filtreleme ile aradığınız servis kalemine kolayca ulaşabiliyorsunuz.

+ 1 . Optimizasyon güncellemeleri aktifleşti.

Altyapımızı daha güncel ve hızlı hale getirebilmek amacıyla iyileştirme ve uygunlaştırma çalışmaları başladı. Sistemde kod bazlı olarak yapılan güncellemeler ile sayfa yüklenme hızı 0.26 saniyenin altında tutuldu. Altyapımızdan en iyi şekilde yararlanın ve ServisSoft ile çalışmalarınızı dönüştürecek tecrübeler edinin diye çalışıyoruz.
Kısa süre içerisinde aktif hale gelecek bu özellikler için yapılan çalışmalar mesai saatleri dışında ve gece saatlerinde gerçekleşecektir. Planlı iyileştirme çalışmaları nedeniyle sisteme gece saatlerinde erişemeyebilirsiniz.
Yakın dönemde planlanan güncelleştirmelerden 2 tanesini aşağıda bulabilirsiniz:
  • Tanımlamalar kategori bazında yapılabilecek.
Belirli grup cihazın kategorilerinde fiyatlandırması sağlayabileceksiniz. Çeşitli kategorilerde belirli zaman aralıklarıyla işçilik ekleyebileceksiniz. Soğutma sistemleri gibi mevsimsel cihazların kullanıldığı aylara göre işçilik eklenmesi mümkün olacak. Örneğin, klima gibi cihazlarda sadece yaz aylarında gaz işçiliği eklenebilirken kış aylarında bu işlemin gerçekleştirilemeyecektir.
  • Mobil uygulama yakında sizinle!
Android cihazlar için geliştirilen ServisSoft mobili yakın dönemde test edebileceksiniz. Mobil cihazlar ile deplasman ve yol bedellerinin takibibi yapabilecek, servis kayıtlarını açıp kapatabilecek, servisteki araçlarınızı takip edebileceksiniz. Dosyalarınızı mobil cihazlarınızla yükleyebilecek ve anlık canlı destek alabileceksiniz.
ServisSoft sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştiriliyor. Görüş, istek ve önerilerinizi dikkate alarak çalışıyoruz. Nice başarılı çalışmalara!

Related posts