Endüstri 4.0

Endüstri 4.0 ‘ ı daha önceki sanayi ve endüstriyel devrimlerden farklı kılan özellik; Endüstri 4.0’ ı var eden teknoloji kavramlarının çok çeşitli olmasıdır. Buna ek olarak yenilenme ve gelişmenin daha önceki endüstriyel devrimlere nazaran çok daha hızlı gerçekleşmesi de endüstri 4.0 kavramını var eden etkenlerden biridir.

Endüstri 4.0 Nedir ?

Bu kavramın temeli Siber – Fiziksel sistemlerdir. Fabrikalarda üretim yapan robotların hatta üretilen ürünlerin bir takım sensörler ve bunları destekleyen bulut tabanlı yazılımlar vasıtasıyla birbirleriyle iletişim halinde olmasıdır.

Endüstri 4.0 fabrikalardaki üretim süreçlerinin tamamen akıllı hale gelmesidir. Seri üretimin tamamıyla birbirleriyle etkileşim içerisinde olan robotlar ile yapılarak insan gücünün asgari düzeye indirilmesi hatta tamamen kaldırılmasıdır. Bu tam olarak ham maddenin fabrikaya girmesinden, üretim bandındaki süreçlere, hatta üretim bandından çıkmasından son kullanıcıya ulaşmasına kadar bütün süreçleri kapsıyor.

Burada nesnelerin interneti (Internet of Things) yani IoT devreye giriyor. Günümüzde aklınıza gelebilecek her cihaz internete bağlanabiliyor. Çamaşır makineleri, buzdolapları, aydınlatma sistemleri, cep telefonları, bilgisayarlar, saatler ve daha sayamadığımız bir çok cihaz genişbant ağlarla sürekli olarak birbirleriyle iletişim halinde.

 Yapay zeka yani makine öğrenimi.

Bununla beraber hayatımıza bir yeni kavram daha giriyor. Yapay zeka yani makine öğrenimi. Yapay zeka bu üretim süreçlerinin tamamına dahil ediliyor. Yapay zekalı otonom araçlar yani kendi kendine gidebilen araçlar hayatımızı kolaylaştırmak için icat edilmiştir şüphesiz. Ama aynı zamanda bu teknoloji Endüstri 4.0 ‘ a geçmek için atılan adımlardan biridir. Otonom araçlar ile Endüstri 4.0 ‘a tam entegre üretim tesisleri, üretiminde insan gücü kullanılmayan ürünlerini, son kullanıcıya ulaştırırken de insan gücünden değil yapay zekalı makinelerinden faydalanıyor. Tesla’ nın Model 3 isimli modelinin son kullanıcılara ulaşması için yine kendi ürettiği sürücüsüz elektrikli tırları kullanması buna bir örnektir.

Otonom araçlar ile Endüstri 4.0 ‘a tam entegre üretim tesisleri, üretiminde insan gücü kullanılmayan ürünlerini, son kullanıcıya ulaştırırken de insan gücünden değil yapay zekalı makinelerinden faydalanıyor. Tesla’ nın Model 3 isimli modelinin son kullanıcılara ulaşması için yine kendi ürettiği sürücüsüz elektrikli tırları kullanması buna bir örnektir.

Endüstri 4.0 ve Teknik Servisler

Endüstri 4.0 sadece fabrikaların seri üretim sürecini akıllı hale getirmesi midir? İnsanlara bakım onarım hizmeti satan ve bunun için insan gücünden yararlanan teknik servisler bu endüstriyel devrimin getirdiği yeniliklerden nasıl faydalanacak ?

Endüstri 4.0 ‘da teknik servislere de yer var. Endüstri 4.0 ‘ ın bileşenlerinden IoT (Nesnelerin İnterneti) ile onlar da bu endüstriyel devrimden gerekli faydayı sağlayabilecek. IoT ile birlikte SaaS (Software As a Service) yani ” Hizmet olarak yazılım” modeli büyük bir güç kazanmaya başlamıştır.

Bakım ve onarım işlerini insan gücünden faydalanarak gerçekleştiren servisler, SaaS tabanlı bir yazılım olan teknik servis takip programı Servissoft ile zaman ve mekan fark etmeksizin bünyesinde çalışan insanların işlerini, bakım ve onarımını yaptıkları cihazların süreçlerinin takibini yapabilecekler.

Sürekli güncellenen, gelişen ve büyüyen teknik servis takip programı Servissoft ile otomotiv, beyaz eşya, elektronik, cep telefonu vb. ürünlerin bakım onarımını yapan her sektörden teknik servisler yapılan işin, kullanılan malzemelerin ve çalışanlarının takibini kolayca yapabilecek.

Yazılımın kullanıcılarına sunduğu basit arayüzü ile istediği an istediği yerden iş takibi yaparken sloganı sürekli yenileşme ve gelişme olan endüstri 4.0 trenini yakalayacak ve bu endüstriyel devrimden kendine maksimum faydayı sağlayacaklar.

Related posts