Online Servis Programı neden online olmalı?

Online Servis Programı neden online olmalı?

Online Servis Programı

 

Bu yazımızda size neden online bir servis programı kullanmanız gerektiğini ve pazardaki teknik servis programlarından ServisSoft’un neden farklı olduğundan bahsedeceğiz.

ServisSoft temel olarak SaaS altyapısına sahip bir bulut yazılımdır. Sizin masaüstü programlarına bağlı kılmaktan kurtarır. www.servissoft.net adresinden bizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Paketlerimizi inceleyerek hemen demo talep etmeniz yeterli. Bunun hemen ardından satış temsilcilerimiz sizinle irtibata geçecektir.

 

Pazar piyasasında ortalama 9000’in üzerinde servis ve bunlara ek olarak 100binin üzerinde teknik tamirat yapan hizmet noktası bulunmakta. Bunun yanı sıra pek çok yerli üretim sağlayan merkez servislik hizmeti sağlamakta olan firmalar mevcut.

Çalışanları ile birlikte bu sektör neredeyse yarım milyon barajına ulaşmakta. Mevcut altyapılarda sistem takipleri yalnızca masaüstü programlar ile yapılıyor ve pek çok sistem buluta aktarılmadığından büyük külfetler oluşturuyor. Yanı sıra küçük işletmelerde yüksek yazılım maliyetleri sebebiyle masaüstü programları dahi kullanamadan otokopili kağıtlar ile takibi neredeyse imkansız olan bir yöntemi seçiyorlar. Düşük maliyetli yazılımlar ise ihtiyaçlarını karşılayamamakta.

Hazırlamış olduğumuz yazılım ile online servis yazılımına ihtiyacı olan küçük işletmeler cüzi miktarlar ile bulut altyapısıyla tanışıyorlar. Yaklaşık 7 farklı ek modül ile de kirala-öde yapısıyla ihtiyaç halinde bunu genişletmeye gidebiliyorlar.

Orta ölçekli firmalarda ise ek olarak xls, xlsx, pdf ve pek çok raporlamalar ile çalışanlarının günlük, haftalık ve aylık raporlarını alabiliyor ve ileri süreçlerde bunlar üzerinden yeni yol haritaları çizebiliyorlar. Yeni işe alım süreçlerinde dahi yapılmış olan eski arıza kayıt raporlarından ne tarz bir elemana ihtiyaç duyduklarını görebilmeleri mümkün oluyor.

Büyük çaplı işletmelerde de detaylandırma konusunu kullanabilmekteler. Call center ile müşterilerini yazılımız üzerinden karşılayarak Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde oluşturdukları alt servis ağlarına iş emri atamaları oluşturarak bunlar üzerinden iş akışı sağlayabiliyorlar. Gelen arıza raporlamalarını düzenleyerek de AR-GE süreci için yeni üretimlerde hata düzeltmelerine gidebilmeleri mümkün olmakta. Geliştirdiğimiz social monitoring özelliği ile de markaları hakkında sosyal medyada gelen şikayetleri anında yazılımımız üzerinde görerek servis atama ve servis yönlendirme işleminde bulunabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir