Basit İş Emri Servisler İçin Bilgiler

Basit iş emri Nedir?

Basit iş emri açıklamak için öncelikle iş emri mantığının düzgün bir biçimde ele alınarak kavranması gerekir. İş emri temelde sektör gibi farklılık göstermesine rağmen genel-geçer tüm işlemlerin başlangıcı olarak iş emri alınır. İş emri iş sürecine başlangıçta tüm yapılacak için en detay kısmının yazılması, bu süreçte gerekecek olan done ve materyal bilgilerinin toplanmasını içerir.

Bu aşamada iş emri içerisinde alınan bilgiler;

Eğer bu bir makina ise(Televizyon, ev aleti, klima, medikal gereçler, cep telefonu vb): Seri no, marka, model, üretim tarihi, satış faturası, kargo ile geldiyse irsaliye no, işlemi yapan personel, alınan aksesuarlar, müşterinin belirttiği arıza, teknisyenin tespit ettiği arıza, ürüne ait fotoğraflar, gerekliyse video, cihaz hakkında notlar, müşteri hakkında notlar, tamiratı yapacak olan teknisyen için notlar, işlem dış servis gerektiriyorsa adres bilgileri, mümkünse harita üzerinden konumu, cihazın tamiri yerinde yapılacaksa teknisyenin yanında götürmesi gereken yedek malzemeler vb gibi pek çok içerik toplanabilir.

Basit iş emri açılacak iken işlemin olabildiğince hızlı ve sade olması gerekir. Özellikle sorunlu müşteriler ve call center tarafında müşteri karşılayarak müşteriye uzaktan işlem yapıyorsanız hem sıradaki müşterinizi bekletmemek hem de arayan hattınızda olan müşterinin sinir kat sayısını düşürmek bu noktada çok önemlidir. Çağrı merkezi üzerinden ulaşmış olan müşterinizin sırada beklemesi ve size sorunlu olarak ulaşması haliyle başlı başına bir problem iken kendisinden uzun uzadıya bilgiler talep etmek ve bu bilgileri not almaya çalışmak yalnızca işi sürümcemeye sokacaktır.

Peki ne yapmalı?

Basit iş emri sırasında yapmanız gereken olabildiğince hızlı bilgi ve olabildiğince sade bilgi toplamaya çalışmaktır. Tüketiciniz sizden daha evvel hizmet aldıysa telefon üzerinde adresinin tamamını doğrulatmak yerine sadece sokak ismi ve daire numarasını teyit etmeniz. Telefon numarasını teyit etmek içi tamamı değil son dört rakamını teyit etmeniz yeterli olacaktır. Eğer elinizde seri numarası var ise işinizi kolaylaştıracaktır. Fakat tüketiciniz seri numarası belirtemiyor ise kendisini bu konuda zorlamayın. Ürünün genel bilgilerini ondan alarak olabildiğince hızlı bir işlem aksiyonuna gitmeye çalışın.

Net bilgiler edinin!

Marka ve alabiliyorsanız model almaya çalışın. Eğer alamıyorsanız ürünün tarifine göre iş emrini bu yönde açın ve aksi durumlar için tüketicinizi uyarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir