Basit İş Emri

Basit iş emri sürecini açıklamak için iş emri mantığını düzgün bir biçimde ele almamız gerekir. Temel olarak iş emri, sektörden sektöre farklılık göstermesine rağmen yapılan tüm işlemlerin başlangıcı olarak kabul edilir. İş sürecinin başında yapılacak olanların yazılmasını, bu süreçte gereken bilgi ve materyallerin toplanmasını içerir.

Bu aşamada iş emri içerisinde alınan bilgileri özenle kaydedin.

Televizyon, ev aletleri, medikal gereçler, cep telefonu gibi elektronik cihazlarda:

  • Cihazın seri numarası, marka, model, üretim tarihi, satış faturası gibi bilgileri
  • Cihaz kargo ile geldiyse irsaliye numarası, teslim alan personelin adı, alınan aksesuar bilgileri
  • Müşterinin belirttiği arıza nedeni
  • Teknisyenin tespit ettiği arızanın bilgisi
  • Cihaza ait fotoğraflar ve eğer gerekirse video kaydı
  • Cihaz ve müşteri hakkında alınan notlar
  • Tamiratı yapacak olan teknisyen için alınan notlar
  • İşlem dış servis gerektiriyorsa adres bilgileri ve mümkünse harita üzerinden konumu
  • Cihazın tamiri yerinde yapılacaksa teknisyenin yanında götürmesi gereken yedek malzemeler gibi pek çok bilginin kaydedilmesi gereklidir.

Basit iş emri açılırken, işlem olabildiğince hızlı ve sade olmalıdır. Özellikle acelesi olan veya call-center tarafında karşılanan müşterilerin zamandan tasarruf edebilmelerini sağlamak amacıyla bu bilgilerin düzenli olarak alınmış olması çok önemlidir. Uzun bir süre sırada bekleyen ve sorun yaşayan müşteriden detaylı bir şekilde bilgi talep etmek, işleri zorlaştıracaktır.

Yapılması Gereken Nedir?

Basit iş emri sırasında yapmanız gereken, olabildiğince hızlı ve sade bir şekilde bilgi toplamaya çalışmaktır. Müşteriniz sizden daha önce hizmet aldıysa, telefon ile adresini doğrulamak yerine sadece sokak ismi ve daire numarası ile doğrulama yapabilirsiniz. Ayrıca müşterinizin telefon numarasını doğrularken, numaranın tamamı yerine son dört rakamını doğrulamanız yeterli olacaktır. Eğer elinizde bir seri numarası var ise işleriniz daha da kolaylaşacaktır. Ancak müşteriniz bir seri numarası vermeyi reddediyorsa onu bu konuda zorlamayın. Ürünün genel bilgilerini (alabiliyorsanız marka ve model kodlarını) alarak olabildiğince hızlı bir şekilde işlemlere başlayın.

Related posts