SERVİSSOFT ÇÖZÜM ORTAKLIKLARI: XIAOMI

Xiaomi Corporation, Nisan 2010’da kurulmuş ve merkezi Pekin‘de bulunan Çinli bir elektronik şirketidir. Xiaomi; akıllı telefon, mobil uygulama, dizüstü bilgisayar, çanta, kulaklık, ayakkabı, spor bandı ve daha birçok ürüne yatırım yapmaktadır. Xiaomi ayrıca Apple, Samsung ve Huawei‘den sonra kendi geliştirdiği cep telefonu yonga özelliklerine sahip dördüncü şirkettir.

Xiaomi, 2011 Ağustos’unda ilk akıllı telefonunu piyasaya sürerek Çin’de çabucak pazar payı kazandı ve 2014’te ülkenin en büyük akıllı telefon markası oldu. 2018’in ikinci çeyreğinin başında Xiaomi, hem en büyük pazar olan Çin, hem de ikinci en büyük pazar olan Hindistan’da lider olan dünyanın dördüncü en büyük akıllı telefon üreticisiydi. Xiaomi daha sonra 100 milyondan fazla akıllı cihazı bağlayan akıllı ev (IoT) cihaz ekosistemi de dahil olmak üzere daha geniş bir tüketici elektroniği yelpazesi geliştirdi. Aylık aktif MIUI kullanıcıları Eylül 2019’da 291.6 milyona yükseldi. Xiaomi, yatırımcılardan 1.1 milyar dolarlık fon alan dünyanın en değerli 4. teknoloji girişimidir, bu da Xiaomi’nin değerini 46 milyar dolardan fazla kılıyor. 2019 Fortune Global 500 listesinde 468. sırada olan Xiaomi, listedeki en genç şirkettir. 2019’da, Xiaomi’nin cep telefonu sevkiyatı 125 milyon adede ulaşmıştır ve 2018’den beri de Hindistan’da dördüncü sırada yer almaya devam etmektedir. Şirket, 2018’den bu yana Hong Kong Borsası’nda işlem görüyor.

Xiaomi’nin dünya çapında 18.170 çalışanı vardır. Büyük Çin, Hindistan, Japonya, Rusya, Güney Kore, Güney Afrika ve Güneydoğu Asya ve Batı Avrupa’daki çoğu ülke ve bölgeyi içeren diğer pazarlara genişlemektedir. Forbes dergisine göre, kurucusu ve CEO’su Lei Jun’un tahmini net değeri 12,5 milyar ABD dolarıdır.

Türkiye’de toplam 5 mağazası bulunan Xiaomi Inc. Çin, Pekin merkezli dünyanın en büyük 4. akıllı telefon üreticisi markasıdır. Akıllı telefonlar, mobil uygulamalar, dizüstü bilgisayarları ve birçok tüketici elektroniği tasarlar, geliştirir ve satışını yapar.

 

İş Süreci Senaryosu

Ağustos 2011’de ilk akıllı telefonunun piyasaya sürülmesinden bu yana, Xiaomi, merkezinin bulunduğu Çin’de pazar payı kazandı ve akıllı ev (IoT) cihaz ekosistemi de dahil olmak üzere daha geniş bir tüketici elektroniği dizisi geliştirmeye başladı.

Xiaomi ürünlerinde arızalı cihazlar mağazalardan merkeze gönderiliyor yada kişiler teknik servise getiriyor. Ardından kişilere bir servis formu verilerek cari kayıtları yok ise cari kayıtları oluşturuluyor. Müşterilerin ServisSoft portalına erişimi için, içinde kullanıcı adı ve şifresinin bulunduğu otomatik mesaj atılıyor. Portal aracılığıyla müşteriler cihaz durumunu takip edebiliyor.

Xiaomi teknik servise gelen ürünün kaydını açıldıktan sonra yetkinliklerine göre hangi personelin hangi cihazı tamir edeceği belirlenerek ataması yapılıyor. Teknik servis personeli cihazda yapılan işlemlerin bilgisini yazıp fotoğraflarını çekiyor. İşçilik ve gerekli açıklama da eklendikten sonra ödeme için onay personeline gönderiliyor. Onay personeli müşteriyi arayarak ödeme hakkında onay alıyor. Onaylandığında ürün onarım işlemi gerçekleştiriliyor. Fakat müşteri onayı olmadığı takdirde onarım işlemi yapılmayarak müşteriye geri teslim ediliyor. İşlem tamamlandığında bakımı yapılmış ürünler müşterilerin adresine kargolanıyor. 

 

Bunun yanı sıra Xiaomi mağazalarında ServisSoft  portalı kullanılıyor. Müşteriler mağazaya cihazlarını götürdüğünde aynı şekilde servis kaydı açılarak merkez servise gönderilebiliyor.

 

Cihazların arıza tespiti noktasında; sorunların kaynağı olan durumlar, onarılan cihaz sayısı ve yapılan işlemler kaydedilip aylık olarak Çin’de bulunan Xiaomi merkeze raporlanıyor. Çin’deki Xiaomi merkezi gelen raporlardan sonra Türkiye’deki distribütörüne ödemelerini yapıyor. Gerçekleştirilen tüm işlemler ServisSoft üzerinden yapılıyor ve Çin’de bulunan genel merkezden, cihazların detaylı verileri zorunlu olarak isteniyor. Xiaomi bu sayede üretim hatalarının önüne geçerek üretime katkı sağlıyor.