SERVİSSOFT ÇÖZÜM ORTAKLIKLARI: TCHIBO

Tchibo, 1949 yılında kurulmuş ve şu anda dünya çapında 1.000’den fazla mağaza, 120.000 satış noktası ile 60 ülkede faaliyet gösteren bir mağaza zinciridir. Marka; ana vatanı olan Almanya ve birçok Avrupa ülkesinde öğütülmüş ve çekirdek kahve kategorilerinde, hem tonaj hem de ciro bazında, rakipleri arasında en yüksek pazar payına sahiptir. Tchibo, değişen temaları, kahveleri ve kahve barlarıyla benzersiz bir iş modeline sahip. Kadın giyimden erkek giyime, mobilyadan ev dekorasyon ürünlerine, spor ürünlerinden mutfak araç-gereçlerine kadar birçok farklı ürün seçeneği ile geniş kitlelere hitap etmektedir.

 

ServisSoft olarak Tchibo Türkiye ile olan iş-ortaklığımız 2018 yılında başladı. Bu iş ortaklığı bağlamında Tchibo için çok kısa bir sürede, Türkiye’de bulunan 85 mağazasındaki günlük iş süreçlerini tek bir merkezden yönetebilecekleri bir bulut servis yazılımı entegrasyonu gerçekleştirdik. Buna göre;

Bu yazılım servisleri sayesinde, mağazada meydana gelen arıza kayıtları ve tamir süreçleri gibi yada şube mağazaların merkezden talep ettikleri ihtiyaç listelerinin onay, takip ve stok durumları gibi firma içerisindeki iş süreçlerinin, genel merkezden yönetilebilmesine, takip edilebilmesine ve raporlanabilmesine olanak sağlıyoruz. 

 

İş Süreci Senaryosu

Tchibo iş süreçlerini kendi içerisindeki teknik servis birimleri aracılığıyla çözdüğü gibi Türkiye’de 35’ten fazla üçüncü parti taşeron firma ile de çalışmaktadır. Bu yüzden bu tip iş süreçlerinin üçüncü parti firmalarla olan ilişkilerinin de takip edilebilmesi için firmanın dışarıdan satın alım yaptığı alt servis ağları veya taşeron firmalarının sistem entegrasyonları gerçekleştirildi. Üçüncü parti iş süreçleri yönetiminde en önemli nokta hakediş raporlamaları olmaktadır. ServisSoft’un kolay entegrasyonu sayesinde sisteme dahil edilen taşeron firmalar tarafından üstlenilen iş süreçlerinde, yapılan işe ve işçiliğe bağlı olarak değişen servis bedelini ve açıklaması ServisSoft sistemi üzerinden ilgili iş emri içerisinde güncellenebilmekte ve iş emirleri merkez onayında kapatılabilmektedir. Ay sonlarında ise, ay içerisinde yapılan işlerin toplu bir özeti, “Hakediş Raporu” adı altında Tchibo merkezine yollanır. Tchibo’daki hakediş personelleri raporu inceledikten sonra sistem üzerinden onaylayarak taşeron firmanın teknik servisine tekrar iletir. Hakediş onaylandıktan sonra Taşeron firma, fatura numarası ve tarih bilgilerini girerek Tchibo merkeze işi faturalar.

Özet olarak Tchibo için iş süreçlerini üstlenen üçüncü parti taşeron firmalar, ServisSoft üzerinden bakım onarım süreçlerini yönetebiliyorken, Tchibo da çalıştığı farklı taşeron firmalara aylık ödemelerinin raporlamasını ve muhasebe işlemlerini yine ServisSoft yazılımı içerisinde hesaplayarak yapabiliyor. 

 

Tchibo için sağladığımız bulut servis yazılımlarıyla günlük iş akışı içerisinde çözülmesine yardımcı olduğumuz bir başka örnek senaryoyu ise şu şekilde özetleyebiliriz; Tchibo mağazalarında kullanılan; musluk, ışık ve kahve makinesi gibi ürünlerde arıza oluştuğunda, mağaza müdürü tarafından ServisSoft sistemine girilerek arıza kaydı oluşturulur. Açılan bu kayıt Tchibo merkezdeki bakım onarım bölümüne ulaştığında talep edilen durumun analizi yapılarak, Tchibo teknik ekibinin halledebileceği bir iş ise kendi teknik ekibine, eğer değilse Tchibo’ya bağlı taşeron firmalara sistem üzerinden yönlendirilir. ServisSoft bildirim modülleri, ilgili servis operatörlerine bu iş emriyle ilgili detayları sms, e-mail veya mobil uygulamayla iletir. İlgili teknik servis elemanı gerekli çalışmayı yaptıktan sonra iş emriyle ilgili yeni durumu sistem üzerinden günceller ve merkez operatöre gönderir. Böylelikle tüm iş süreçlerinin her aşaması anlık olarak kayıt altına alınır, merkezi takibi ve kontrolü yapılabilir. 

 

Dijital Dönüşümün Etkisi

Ayrıca her mağaza için stok kontrolü modülleri de sistem içerisinde mevcut. Böylece hangi mağazada hangi ürünün bulunduğu sistem üzerinden canlı olarak kontrol edilebiliyor, herhangi bir talep veya değişim durumunda da servis kaydı açılarak gerekli destek mağazalar arasında çözülerek sağlanabiliyor. 

Tchibo için geliştirdiğimiz ve tüm bileşenleriyle entegre ettiğimiz bu iş akışı yönetim servis yazılımı sayesinde, firmanın mağazalar ve taşeron firmalarının dahil olduğu tüm iş süreçlerinin üzerinde merkezi bir kontrol yaratılabildi. Böylece firma içerisinde iş emirleri daha verimli ve hızlı bir şekilde sonlandırılmaya başlanırken, toplamda performans kriterleri açısından da teknik destek süreçlerinde zamandan ve bütçelerden tasarruf edilmeye başlandı.

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı