SERVİSSOFT ÇÖZÜM ORTAKLIKLARI: OMRON

Omron

Kyoto, Japonya’da bulunan genel merkeziyle Omron Şirketler Grubu otomasyon alanında global bir liderdir. 1933 yılında kurulan ve Başkan Yoshihito Yamada tarafından yönetilen Omron 120’yı aşkın ülkede, endüstriyel otomasyon, elektronik komponent endüstrileri ve sağlık bakım ürünleri gibi çok çeşitli alanda müşterilere ürün ve hizmet sunmaktadır.

 

ServisSoft & Omron İş Ortaklığı

Omron, Avrupa’da kendi satış ofisleri ve/veya yerel distribütörleri ile faaliyet göstermektedir. Satış ofislerine ek olarak uygulama merkezleri, geliştirme merkezleri, fabrikaları, birer adet lojistik ve tamir merkezi bulunmaktadır. Bir otomasyon firması olan Omron, Servisoft’u PLC ürünlerinin bakım ve onarımındaki iş süreçlerinin yönetimini sağlayan yazılım uygulaması olarak kullanmaktadır.

 

İş Süreci Senaryosu

Arıza yaşanan ürünlerde müşteriler Omron’u aradıktan sonra yetkili kişi tarafından arıza kaydı ServisSoft uygulaması üzerinen açılır. Teknik servis elemanları ürünle ilgili arızaları ve yapılacak işlemleri ServisSoft portalı üzerinden güncelleyerek arıza kaydına işler. Eğer bir ücret ödenmesi gerekiyorsa eklenen işçilik ve parçalarla toplam ücret oluşturulur. Bunun sonunda müşteri bilgilendirilerek ödemesi gereken bakım/onarım bedeli belirtilir ve müşteri onayından sonra gerekli bakım ve onarım işlemleri yapılarak, servis kaydı kapatılır.

 

Her Şey Tek Uygulamada

Omron ve ServisSoft çözüm ortaklığı kapsamında uygulamamızda yaptığımız geliştirmeler ile birlikte Omron, teknik servis yönetim süreçlerindeki performans raporlamaları ve muhasebelendirme noktasında merkezi bir kontrol avantajı kazandı. Bu sayede Omron’daki iş süreçleri hız kazandı ve daha az hata ile müşteri odaklı hizmet anlayışını güçlendirebildiği dijital bir altyapıya kavuştu. 

 

Dijital Dönüşümün Etkisi

Omron şirketinin; Japonya (Kyoto), Asya Pasifik (Singapur), Çin (Hong Kong), Avrupa (Amsterdam) ve ABD’de (Şikago) merkezleri bulunmaktadır. Avrupa organizasyonunun kendi geliştirme ve üretim tesisleri vardır ve tüm Avrupa ülkelerinde yerel müşteri desteği sunmaktadır. Dolayısıyla Omron, ServisSoft’un sağladığı bulut tabanlı yazılımlar ile Endüstri 4.0 entegrasyonunu sadece üretim ve satış alanlarında değil satış sonrası destek süreçlerinde de hayata geçirmeye başladı.

 

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı