SERVİSSOFT ÇÖZÜM ORTAKLIKLARI: SHIMANO

Shimano

Shimano, Japonya merkezli bir bisiklet bileşenleri, olta takımı ve kürek ekipmanları üreticisidir. Şirket, Şubat 1921 tarihinde kurulmuş olup 32 konsolide bağlı yan kuruluş ile 11 konsolide edilmeyen yan kuruluşu bulunmaktadır. Çin, Malezya ve Singapur‘da üretim yapmakta olan şirketin merkezi Sakai şehrinde yer almaktadır.

 

ServisSoft & Shimano İş Ortaklığı

Shimano bakım-onarım süreçlerini tek merkezden, Türkiye yetkili servislerinin de entegre olduğu ServisSoft teknik servis yazılımı üzerinden yönetmektedir. Müşteri memnuniyeti üzerine yoğunlaşılan bu yapıda arızalar bayilerde çözülebilir durumda ise gerekli destek yetkili servis tarafından kayda alınır ve sağlanır. Bayilerde çözülemediği durumlarda ise servis kaydı açıldıktan sonra ilgili parçalar Shimano merkeze yönlendirilir.

 

İş Süreci Senaryosu

Merkeze düşen teknik servis kaydı sonrası cihazda yapılan işlemlerin tüm notları  ServisSoft uygulama panelinden girilir gerekirse fotoğraflar da eklenir. İlgili kayıtlar sistem üzerinden güncellendikten sonra işçilik ve gerekli açıklamalar eklenerek ödeme için onay personeline yollanır. Onaydan geçtikten sonra iş emri kapatılır ve müşteriye bildirim gönderilerek ürünün hazır olduğu bilgisi geçilir. Bu sayede Shimano, bayiler aracılığıyla cihazların bakım ve onarım takibini sağlayarak satış sonrası hizmetlerini tek bir merkezden ServisSoft aracılığıyla yönetir.

 

Her Şey Tek Uygulamada

Türkiye’de toplamda 14 mağazası bulunan Shimano, herhangi bir teknik servis ağına sahip olmamakla birlikte bayi ağları üzerinden çalışmaktadır. ServisSoft olarak sağladığımız satış sonrası destek konularındaki dijital çözümlerle, Shimano tek bir panel üzerinden ve bayiler aracılığıyla ürünlerin bakım-onarım takiplerini yaparak tüm teknik servis sürecini bir uygulamayla yönetmektedir. Müşteri memnuniyeti ve arıza bakım süreçleri verimliliği açısından ServisSoft olarak Shimano Türkiye için yaptığımız entegrasyonlar globalde de örnek oluşturmaktadır.

 

Daha Akıllı Raporlama

Tüm iş süreçlerinin tek bir uygulamada kayıt altına alınması sayesinde elde edilen firmalara özel değerli büyük verinin, firma karar alma stratejilerinde kullanılabilmesi için ServisSoft olarak akıllı raporlama modülleri ürettik. Böylelikle firmalar iş süreçlerinin her bir aşamasındaki performansı tarih ve bayii bazında raporlayabilmekte, buradan çıkartılan ayrıntılı sonuçlar sayesinde daha hassas stratejik kararlar verebilmektedirler.

 

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı