Satış Sonrası Süreçlerin Önemi

Günümüzde ürün satışı yapan her firma için müşteri memnuniyeti, satılan ürünün kalitesi kadar, satış sonrası hizmetlerin ve müşteri destek kanallarının başarısına da bağlı hale gelmiş durumda. Eskiden firmalar dijital dönüşüm süreçleri açısından öncelikle; üretim, tedarik ve pazarlama alanlarında yatırım yaparken, satış sonrası destek süreçlerinin yönetilmesine yönelik yatırım kararlarını genellikle en sona bırakma eğilimi göstermekteydi. Bu yaklaşım kısa ve orta vadede daha karlı bir strateji gibi dursa da, uzun vadede sürdürülebilir müşteri memnuniyeti günümüzde satış sonrası destek hizmetlerinin kalitesine temelden bağlı bir hale geldiğinden artık en az diğer alanlar kadar önemini artırmış durumda. Özellikle rekabetin yoğun olduğu sektörlerde, rakip aktörlerin fazlalığı ve hizmet kalitesinin en az ürün kalitesi kadar müşteri gözünde öneminin yükselmiş olması da, sürdürülebilir büyüme hedefleyen tüm firmalar için satış sonrası süreçlerin önemini artırmakta. Bu yüzden de firmaların bu alana özel olarak ayırdıkları yatırım miktarları ve dışarıdan temin edilen dijital çözümler her geçen yıl büyükmektedir.

Aberdeen Research’ün 2016’da yapmış olduğu bir araştırmaya göre satış sonrası hizmetlerini iyileştiren firmalar yalnızca 1 yıl içerisinde toplam cirolarında ortalama %19 artış sağlıyorlar. Bu artış sadece satışların iyileşmesinden dolayı değil aynı zamanda servis ağlarının yönetebilir hale gelmesinden, mükerrer kazançların önüne geçilmesine ve denetleme yapılabilmesi gibi tüm süreçlerinde paralelde gelişmesinden kaynaklanmaktadır. 

İş süreçleri yönetiminin yoğunluğu açısından da basit bir örnek verecek olursak; ortalama 300 alt servisi olan bir firma, aylık hakedişlerinde ortalama 28.800 servis formu incelemek zorunda kalmaktadır. Bu sayıda bir inceleme yazılı evraklar üzerinden yönetilemeyeceğinden her firmanın otomasyon sistemleri kullanması zorunlu hale gelmiş bu konuda yatırım yapmayan firmalar zarar etmeye başlamıştır. Türkiye özelinde de yaptığımız araştırmalar neticesinde, özellikle orta ve küçük işletmelerin çoğu, halihazırda geleneksel yöntemler ile bu süreçleri matbu evraklardan takip etmeye devam etmektedir. Günümüzde bu yöntem insan kaynağının verimli yönetilmesi ve hata denetimi açısından firmalara çok yüksek maliyetler çıkarmaktadır ve büyüme hedefi olan tüm firmalar için geleneksel yöntemlerin sürdürülebilir olması olanaksız hale gelmiştir.

Bunun yanında son bir yıl içerisinde yaşadığımız küresel salgın, satış sonrası hizmetleri de derinden etkilemiş ve bu alanda etkin, kaliteli ve dijital dönüşümle uzaktan da hizmet verebilen firmaların rakiplerine göre müşteri memnuniyeti konusunda büyük farklar yarattıkları görülmüştür. Ayrıca ofislerden çok evde ve internet ortamında zaman geçirilmesinden dolayı, özellikle elektronik aletler bu dönemde normalden daha fazla kullanılmakta bu sebeple son kullanıcı tarafından talep edilen satış sonrası hizmetlerde, 2020 yılının başından bu yana beklenmedik büyüklükte bir talep artışı oluşmuştur. Satış sonrası destek süreçlerinde dijital dönüşümü sağlayamamış firmalar, bu yoğun talebi etkin bir şekilde karşılamakta zorluk çekmektedir. Yılın ikinci çeyreğinden sonra birçok firma 2020 bütçelerini revize etmiş ve şirket içi iş süreçlerini iyileştirmeye ve dijital dönüşüm yatırımlarına daha fazla pay ayırmaya başlamıştır. 

 

ServisSoft Olarak 5 Yıldır Yerli ve Yabancı Birçok Firmanın Dijital Dönüşümünde Hızlı Çözümler Üretiyoruz

ServisSoft olarak 5 yıldır sektörde uluslararası kurumsal firmaların Türkiye operasyonlarından, KOBİ’lere kadar orta ve büyük işletmelerin özellikle satış sonrası destek süreçlerinin dijitalleşmesi konusunda vermiş olduğumuz yüksek kaliteli yazılım hizmetlerimiz sayesinde, pandemi döneminde yukarıda belirttiğimiz zorlukları yaşayan birçok firmanın da dönüşümünde hızlı çözümler ürettik, üretmeye de devam ediyoruz.

Uzaktan çevrimiçi görüntülü teknik servis çözümlerinden, tüm iş sürecini tek bir merkezi yazılımla, bulut teknoloji temelli ServisSoft Teknik Servis Yönetim yazılımımıza kadar, entegre çözümler ürettiğimiz firmamızda, 2020 yılının başından bu yana geliştirdiğimiz makine öğrenmesi temelli Akıllı Teknik Servis uygulamalarımızı da sektörün önde gelen firmalarının hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Bu akıllı sistemler sayesinde kestirimci bakım hizmetlerinden, soğuk zincir denetimine ve enerji sektöründe verimlilik artışı sağlayan akıllı tahminleme ürünlerimizle, bu alanlarda da fark yaratan yeni teknolojiler üretmeye devam edeceğiz. 

2021 yılının bu ilk blog yazısında, ServisSoft ekibi olarak tüm dünyaya ve ülkemize daha sağlıklı ve huzurlu bir yeni yıl diliyoruz. Biz de tüm müşterilerimizle ve iş ortaklarımızla beraber 2020’de yakaladığımız başarılı büyüme çizgimizi, 2021’de daha da katma değerli ürünler geliştirerek devam ettirmeyi planlıyor, satış sonrası destek alanında dijital dönüşüm sağlayan firmalar içinde ülkenin en hızlı büyüyen firması olmayı sürdürmeyi umuyoruz. 

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı