Pandemi Sonrası Tüketici Davranışlarında Yaşanan Değişimler

Yapılan çalışmalar sonucu, Covid-19 salgınının ardından tüketici tercih ve satın alma davranışlarında köklü değişimler meydana geldiği gözlemlendi. Salgınının ilk döneminde insanlar korku ve endişeyle panik satın alma davranışlarında bulunurken, ilerleyen dönemde tüketiciler arasında tasarruf davranışının oranı yükseldi. Bireyler yeni dönemde artık daha seçici, dikkatli ve dijital teknolojiyi eskiye oranla daha fazla kullanıyor.

Evlerimizin eğlence, çalışma ve egzersiz gibi birden fazla işleve sahip olmasıyla birlikte yaşam alanlarımızda bazı dönüşümler meydana geldi. Pazar araştırmaları şirketi Euromonitor International’ın yaptığı çalışmalara göre yüksek hızlı internet bağlantısına erişim arttıkça insanların daha fazla evde kalma eğilimi göstereceği öngörülüyor. Bununla birlikte tüketicilerin evdeki alışkanlıklarının da zaman içinde değişiklik göstereceği sonucu ortaya çıkıyor. 

E-Ticaret Üstel Bir İvmeyle Önem Kazanıyor

Dijital dönüşümün etkisiyle son yıllarda e-ticaret alanında bir yükseliş söz konusuydu. Yaşanan salgın sebebiyle online alışveriş alışkanlığı olmayan yaş gruplarının da e-ticarete yönelmesi ve tüm ihtiyaçların online uygulamalar üzerinden karşılanmasıyla e-ticaret üstel bir ivmeyle önem kazandı.

Öte yandan pandemiden en fazla etkilenen alanlar arasında eğitim ve sağlık da yer alıyor. Salgına çözüm üretmek adına geliştirilen mobil sağlık uygulamaları ve IoT araçları sağlık alanındaki dijital dönüşümün bir parçası haline gelmiş durumda. Online eğitimlerin önem kazanması ve bireylerin dijital araçları kullanma hızının artması ile eğitim alanında önümüzdeki yıllarda köklü değişikliklerin yaşanması tahmin ediliyor. 

Tüketicilerin Kaygıları ve Öncelikleri Değişiyor

Yapılan çalışmalar bize gösteriyor ki salgın döneminde tüketiciler, ödedikleri paranın karşılığını alma konusunda oldukça dikkatli ve tasarruftan yana bir davranış sergiledi. Salgının ilk günlerindeki yaşanan panik havasının tüketici davranışlarını doğrudan etkilediğinden yazımızın başında bahsetmiştik. 

Bu noktada karşımıza çıkan iki bilişsel kavramdan söz edebiliriz. Kaçırma korkusu ve bandwagon etkisi yani kişilerin ihtiyaçları olmadığı halde çoğunluk satın aldığı için bir şeyler kaçırdığını hissederek satın alma davranışında bulunması. Yaşadığımız salgın gibi kriz dönemlerinde tüketicilerin güvensiz hissederek evlerine market alışverişi stoğu yapması bahsettiğimiz kavramlarla doğrudan ilişkilidir.

 

Pandemi Süresince Tüketiciler Markalardan Doğru Bir İletişim Bekliyor

Markalar açısından yaşanan salgın döneminin kalite standartlarını yenilemek ve dijital dönüşümlerini devam ettirmek açısından adeta bir hayatta kalma sınavı olduğunu önceki yazılarımızda sıkça bahsetmiştik. Bu sebeple tüketiciyi ön plana alarak onu önemsediği hissettirebilen markalar güçlenerek büyümeye devam edecektir.

Yaşadığımız bu zor dönemlerde tüketiciler artık markalardan sosyal sorumluluk bilinciyle markaların toplum sağlığını önemsediğini gösteren adımlar bekliyor. Bu sayede tüketicilerdeki güven eksiklikleri giderilerek, her ölçekten firma ve marka müşterileriyle en doğru iletişimi kurma fırsatını yaratabileceklerdir.

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı