KULLANICI DENEYİMİ TASARIMININ ÖNEMİ

İngilizcesi ‘User Experience’ kısacası ‘UX’ olarak hayatımıza giren Kullanıcı Deneyimi; kullanıcının bir ürün karşısındaki etkileşiminin tasarlanmasıdır. 

Bir ürün ister elle tutulur, analog bir cihaz olsun, ister bir yazılım uygulaması veya bir web sitesi olsun, ilk ve en anahtar özelliği her şeyden önce kolay kullanılabilir olmasıdır. Bu ürünün karmaşık bir yazılım uygulaması veya basit bir çamaşır makinası olması fark etmeksizin tüm fonksiyonlarının kullanıcı tarafından anlaşılır olması ve tüm özelliklerine kolay erişilebilirlik ürün memnuniyeti açısından çok önemlidir. Bu yüzden bir ürün tasarlanırken tüm gerekli asgari özellikleri belirlendikten sonra tasarım sürecinin her aşamasında en önem verilmesi gereken konuların başında kullanıcı deneyiminin nasıl olacağı gelir. 

Genelde Kullanıcı Deneyimi kavramı ise Kullanıcı Arayüzü ile birlikte anılır. Bu iki kavram her ne kadar birbirinin sınırları içerisine girselerde aslında tamamen ayrı ayrı ele alınması ve ürün tasarım süreçlerinde de birbirine karıştırılmaması gereklidir.

 

Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Arayüz Tasarımı arasındaki farklar nelerdir?

 UX (kullanıcı deneyimi) ve UI (kullanıcı Arayüz Tasarımı) bir bütün olmasına karşın yapılan işler birbirinden çok farklıdır. UX kullanıcının ürünü kullanım öncesinde, sırasında ve sonrasındaki tercihlerini, duygularını ve davranışlarının tamamını kapsar. Bunların nasıl olacağına yönelik çalışır ve yönetmeyi amaçlar. UI ise işin daha çok grafiksel boyutudur. Bir web sitesinden örnek verecek olursak, resimler, renk ve sayfa yapısı tüm bunların boyutlandırılması gibi grafik elemanlarının tasarlanmasıdır. Bu yönleriyle UX yapısının soyut, UI yapısının somut olduğunu söylemek mümkündür.

 

 

Örneğin bu örnekteki gibi bir tasarımda kullanıcının ürünü konforlu bir şekilde kullanabilmesi mümkün değildir. Hem UX açısından hem de UI açısından kötü bir tasarıma sahiptir. Tüm özelliklerin tek bir alanda kullanıcıya içinde kaybolması muhtemel bir şekilde sunulmuş böyle bir tasarımda, kullanıcının bu uygulama deneyiminden memnun olması beklenemez. Ama bu tasarımda; özellikler kategoriler halinde daha anlaşılır ve aşama aşama sunulabilirse kullanıcı için daha az karmaşık ve ilgili özelliği çabuk ve kolay kullanim sağlanabilir. Böylece kullanıcı deneyimi artırılarak daha kullanıcı memnuniyeti ve ürün kalitesi de yükseltilmiş olur. 

 

Bir ürün oluşturulurken UX’in rolü nedir?

UX tasarımı çok yönlü bir alandır. UX’te çalışmak, kullanıcı merkezli tasarım tutkusuyla birlikte çok çeşitli beceriler gerektirir. Bu becerilerin bazıları şunlardır: 

  • Araştırma: Araştırmacı, verileri çeşitli kullanıcı davranışlarıyla ilişkilendirirken verilere nesnel olarak bakabilmelidir. Uygun test protokolleri kullanılmalı ve en güncel verilere sahip olabilmemiz için testler devam etmelidir. 
  • Kullanılabilirlik: Bir ürün tamamıyla kendi içerisinde tutarlı olmalıdır. Kullanıcının tüm alanlarda kullanabilirliği son derece önemlidir. Kullanıcı ürünü kullanmaktan keyif alıyorsa ürün başarılıdır. 
  • Bilgi Mimarisi: UX, bilginin özümsenmesi ve anlaşılması kolay olacak şekilde tasvir edilmesiyle ilgilidir. Ürününüzü alan veya platformunuzu kullanan her kullanıcı, gerekli bilgileri bulabilmeli, hızlıca okuyabilmeli ve bilgileri tamamen okumak yerine yalnızca gözden geçiriyor olsalar bile tüm bilgileri kavrayabilmelidir. 
  • Etkileşim Tasarımı: Kullanıcının hedeflerine mümkün olan en kolay ve etkili şekilde ulaşmasını sağlayan ürünler yaratılmalıdır.  
  • Görsel Tasarım: UX tasarımcıları, şekilleri ve çeşitli renkleri kullanarak rahatlatıcı ve çekici bir ortam yaratabilir. 
  • İçerik: Bir içerik uzmanı, kullanıcıları nasıl eğitecek, bilgilendirecek ve eğlendireceklerini bilir. Özellikle hedef kitleniz için biçimlendirilmiş doğru bilgilerle, kullanıcıların gelmesini ve daha uzun süre kalmasını sağlayabilirler. 

Kullanıcı deneyimi, tanımlanması çok kolay olmayan bir terimdir, ancak kavramları bir kez anladığınızda, web tasarımına ve dijital pazarlamaya uygulanması oldukça kolaydır. 

 

ServisSoft’ta Kullanıcı Deneyiminin Önemi

Ürün geliştirme ekibi olarak ServisSoft içerisinde Teknik Servis Yönetimi Yazılımı’mızın yeni versiyonunu geliştirirken Kullanıcı Deneyimi kavramını geliştirme aşamalarımızın merkezine koyarak işe giriştik. İlk iş olarak bundan önceki versiyonlardaki tüm kullanıcı deneyimini zorlaştıran yada aksatan arayüz tasarımlarının ve diğer karmaşıklıkların neler olduğunu belirledik. Daha sonra her yeni ekran ve özellik tasarımına geçmeden bu özellikleri ürünün önceki versiyonlarında kullanan gerçek müşterilerimizin fikrini aldık. Tasarım aşamasında ise her bir özellik ekranı için alternatifli arayüz tasarımları oluşturduk. Her bir alternatif için farklı kullanıcı deneyimi testleri yaparak hangi tasarım daha iyi sonuçlar verdiyse, ürünümüzü o arayüz tasarımıyla versiyonladık. 

Böylece ürün tasarımının her aşamasında gerçek kullanıcıların fikrini alıp tasarımı oluşturmuş, sonrasında da yine ürünü kullanacak kişilere bu tasarımların farklı versiyonlarını test ettirerek, en iyi sonuç veren tasarımları ürünümüze koymayı başarabildik. Yani yeni versiyon özellikleri ve tasarımlarını kullanıcılarımızın kendileriyle geliştirdik ve böylece kullanıcı deneyimini ürün geliştirmemizin merkezine koyabilerek henüz ürün çıkmadan ürün deneyiminin nasıl olacağını öngörebildik.

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı