SERVİSOFT AKILLI BAKIM HİZMETLERİ

ServisSoft bir yıldır süren Ar-Ge çalışmaları sonrasında geliştirdiği akıllı kestirimci bakım hizmetleri sayesinde, teknik servis yazılımı alanındaki bilgi ve birikimlerini dijital çağın olanaklarıyla harmanlayarak müşterilerine evrensel ölçeklerde eşsiz yeni bakım onarım yazılım hizmetleri sunabilecek potansiyele erişmiştir. Son iki blog yazımızda detaylarına değindiğimiz kestirimci bakım alanında nasıl dijital dönüşüm projeleri geliştirdiğimizi ve bu çalışmalardan çıkan yeni ürünlerimizi de bu blog yazımızda sizinle paylaşmak istiyoruz. 

ServisSoft olarak 50’den fazla kurumsal firmanın teknik servis süreçlerini yönettiği bulut tabanlı yazılım servisleriyle 5 yıldan fazla bir süredir Teknik Servis yönetimlerini dijitalleştirme alanında önemli bir misyon edinmiş durumdayız. Kısa sürede KOBİ’lerden çok uluslu büyük şirketlere kadar her segmentten müşterilerimiz için ihtiyaç duydukları tüm servisleri modüler şekilde sunabilen ServisSoft’ta, süreç yönetimi alanındaki uzmanlığımızı daha akıllı otonom süreç yönetimleri geliştirmek üzere sene başında bünyemiz içerisinde bir Ar-Ge ekibi kurarak çalışmalar başladık. 

Ar-Ge çalışmalarımızın büyük bir bölümünü müşterilerimizle yürüttüğümüz kestirimci bakım pilot çalışmaları oluşturmakta. Bu çalışmaların çıktılarının genelleştirilmesi ve bulut tabanlı SaaS ürünlerine dönüştürülmesi neticesinde de tüm mevcut ve yeni iş-ortaklarımıza sunabileceğimiz yeni servisler üretmiş durumdayız. Bu yeni servis üretme döngüsünün devam ettiği Ar-Ge departmanımızda şu ana kadar yayına aldığımız ürünlerimiz ve geliştirmekte olduğumuz yeni projelerimiz detayları ise şu şekilde. 

 

Soğutucu Dolaplarda Arıza Tahmini

Temel olarak IoT ve makina öğrenmesi teknolojilerini kullanarak Endüstri 5.0 prensipleri kapsamında geliştirilen bu projenin temel amacı; insan denetimi olmadan uçtan uca bir soğutucu dolabın arızalanmadan önce kendi yetkili servisini çağırarak kendi önleyici bakım takvimlemesini yapmasını sağlamak olarak belirlendi. Sektörün önde gelen perakende süpermarket zincirleriyle yürüttüğümüz pilot çalışmalar ve Ar-Ge süreçleri neticesinde tüm arıza tespiti makina öğrenmesi modellemelerini kendi ekibimizle geliştirdiğimiz bir arıza tahminleme servisi oluşturmayı başardık. Kablosuz sıcaklık sensörlerinden anlık aldığımız verilerin dinamik analizlerini, eğitmiş olduğumuz arıza tespit modellerimizle karşılaştırıyoruz ve soğutucu dolaplar henüz bozulmadan önce arızalanacağını %80’in üzerine bir oranla doğru tahmin edebiliyoruz. 

Bu projenin sunduğu bir çok değer önerisinden en önemlisi gıda sektöründe dolap bozulmalarından kaynaklanan soğuk zincir bozulmalarının önüne geçilmesidir. İnsan sağlığına olan risklerin bu yolla azaltılması sebebiyle, perakende süpermarket zincirleri için müşteri memnuniyeti açısından önem derecesi yüksek bir projedir. Bununla birlikte önleyici bakım servisleri, cihazlar bozulmadan önce servis desteği aldıkları için toplamdaki servis harcamalarında çok büyük oranlarda tasarruf yapılmasını sağlamaktadır. Servisin bir başka önemli özelliği ise, bu süreçlerin tamir yada bakım elemanı cihaza müdahale edene kadar tamamen insansız bir şekilde yazılımlar tarafından yürütülmesidir. Böylelikle ilk IoT cihaz kurulumu masrafı dışında servis süresi boyunca ek olarak bir insan kaynağı masrafı gerektirmeyen bu yazılımlar, uzun vadede sabit giderler açısından çok düşük bütçelere büyük faydalar sağlayabilmektedir.

 

Enerji Tüketim Verimlilik Artışı

Zincir şubelere sahip perakende sektöründe en önemli gider kalemlerinin başında şubelerdeki elektrik tüketimi masrafları yer alır. Aydınlatma, soğutma, ısıtma gibi amaçlarla yüksek oranda enerji tüketimi olan şubelerin enerji tüketimlerinin anlık, dinamik olarak izlenmesi, enerji tüketim analizlerinin ekranlar üzerinden takip edilebilmesi, enerji verimliliği çalışmaları için önceliklidir. 

ServisSoft olarak müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda yaptığımız Ar-Ge fizibilite çalışmaları sonucunda, müşterilerimize sunduğumuz öneriler neticesinde Türkiye’nin önde gelen süpermarket zincirlerinin birisiyle başlattığımız pilot çalışmada temel olarak yukarıda bahsettiğimiz enerji verimliliği üzerine akıllı sistemlerler geliştirmeye başladık. 

Temel olarak, IoT cihazlar ile alınan anlık enerji tüketimi verileri; ortam sıcaklıkları, soğutucu dolap sıcaklıkları, şube hacimleri ve müşteri yoğunluğu gibi bir çok farklı veri ile karşılaştırıp ve bunlar arasındaki bağlantıları saptamaya çalıştığımız pilot proje neticesinde ortaya çıkan çıktılar bir sonraki fazda çözüm arayacağımız şu sorulara cevap verecektir; Her şube için ona özel enerji tüketim oranı ne olmalıdır? Hangi şubelerin enerji tüketimi olması gereken değerlerin üzerindedir ve bu neden kaynaklanmaktadır? Enerji verimliliğini, müşteri memnuniyetini düşürmeden nasıl artırabiliriz? 

Bu proje neticesinde şubelerin hali hazırda topladıkları büyük veri, anlık sensör verileriyle harmanlanarak eğitilmiş makina öğrenmesi temelli modeller aracılığıyla analiz edilecek ve böylelikle sürekli izlenebilecek bir enerji tüketimi ekranlarıyla beraber, hangi şubelerin verimli, hangilerinin verimsiz olduğu raporlanabilecektir. Böylelikle verimlilik artışı çalışmaları için bilimsel temelli bir çok rapor üretilebilecek ve bu çalışmalar nokta atışı çözümlerle sonuçlanabilecektir. 

ServisSoft ekibi olarak teknik servis yönetim süreçlerinde yenilikçi yaklaşımımızla her gün iş-ortaklarımızın verimliliklerini artıracak çözümler üretmek üzerine çalışıyoruz. Makina öğrenmesi, IoT teknolojilerine yaptığımız yatırımların yanında nitelikli insan kaynağımız sayesinde katma değerli yazılım servisleri geliştirmeye devam edeceğiz.

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı