Koronavirüsle Ortaya Çıkan Çalışma Hayatındaki Değişimler

Koronavirüsün (Covid-19) dünya genelindeki etkileri ve yaşanan ölümler, insan yaşamını tehdit etmekle birlikte alışkanlıklarımızın çoğunun değişmesine de sebep oldu. Salgını engellemeye yönelik alınan önlemler, alışık olmadığımız izole bir yaşamı beraberinde getirdi. Evden çalışma ve uzaktan eğitim gibi konular gündeme gelerek, teknolojik araçlar ve dijitalleşme belki de hiç olmadığı kadar önem kazandı.

Şirket çalışanları arasındaki görüşmeler ve toplantılar, internet üzerinden görüntülü konuşma sağlayan uygulamalar aracılığı ile yapılmaya başlandı. Yaşananlardan ötürü ortaya çıkan belirsizlikler,  şirketlerin iş yönetim süreçlerini yeniden gözden geçirmesine ve kriz döneminin bir hayatta kalma sınavına dönüşmesine sebep oldu. 

Uzmanların tahminlerine göre sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlamaları sebebiyle Türkiye ve dünya ekonomisindeki daralma kaçınılmaz durumda. Bu noktada devletler; şirketlere yapılacak destekler, vergi indirimleri ve işsizlik oranlarının yükselmesinin önüne geçmek amacıyla çeşitli yardım paketleri açıklıyor. Aynı zamanda markalar, hedef kitleleri ile olan iletişimi kaybetmemek adına dijital platformlar üzerindeki eylemlerini geliştirmek ve bu sürece en hızlı şekilde adapte olmak zorunda kalıyor. 

Bu şartlarda iş yönetim süreçleri açısından şirketlerin kriz senaryolarını oluşturup güncel ve sürekliliği sağlamaya yönelik bir yaklaşım sergilemesi gerekmekte. Olası kriz durumlarında atılacak adımların önceden planlanması, piyasalardaki belirsizlik döneminde daha etkili şekilde organize olmayı sağlayarak mevcut iş akışının bozulmamasını sağlayacaktır.

 

Şirketler Salgın Sürecini Nasıl Yönetmeli ?

Herşeyden önce kendimiz ve çalışanlarımız için endişeleri önlemek adına süreçle ilgili en doğru bilgilerin paylaşılması oldukça önemlidir. Şirket içi iletişime geçilen tüm kanallarda en güncel bilgilerin paylaşılması olası panik durumunu ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte çalışanlara uzaktan çalışma imkanının sunulması ve esnek çalışma planlarının hazırlanması gerekmektedir. Uzaktan çalışma imkanının olmadığı durumlarda ise çalışma alanlarının belirli aralıklarla dezenfekte edilmesi ve gerekli tüm önlemlerin alınması büyük önem taşıyor.

Ayrıca şirket içinden oluşturulan özel bir ekiple, olası tüm kriz senaryoları hazırlanmalıdır. Her senaryoya göre hazırlanan mali tablolar işletmenin ayakta kalmasını sağlayan en büyük faktörlerinden biri olacaktır.

Şirket içi iletişim hayati öneme sahip olmakla birlikte, müşteriler ile olan bağların kopmamasına da dikkat edilmelidir. Mevcut iş akışının dışında dijital mecralardan yürütülen reklam ve pazarlama çalışmalarına ağırlık verilerek oluşturulan kampanya modelleri yeniden gözden geçirilmelidir.

Koronavirüs (Covid-19) küresel salgınının ekonomik olumsuz etkileri, kriz eylem planlarına sahip ve dijital dönüşümünü tamamlamış firmalar için daha hafif olacağı tahmin ediliyor ama bu krize hazırlıksız yakalanmış geleneksel çalışma alışkanlıkları kuvvetli, ve dijitalleşmede geç kalmış şirketler için gelecek aylar çok zorlayıcı olacak. 

Bir sonraki makalede bu dönemin, şirketlerin Endüstri 4.0 dönüşümlerini başlatmalarında veya hızlandırmalarında bir dönüm noktası olması gerektiğini aksi halde, buna direnç gösteren sektörlerin ve şirketlerin geri dönüşü olmayan olumsuz etkilere nasıl maruz kalabileceğini tartışacağız.

 

ServisSoft

 

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı