Dijital Etkin Hizmetler ve Üretimin Geleceği

Dijital Etkin Hizmetler ve Üretimin Geleceği

“Dijital dönüşüm” terimi, en çok kullanılan terimler arasındadır. Dallarına ve endüstrilerine bağlı olarak farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Küresel üretim liderleri için, genellikle bir fırsat ve yakalama ortaya çıkarır. Geride kalmak istemiyorlar, ancak sınırlı kaynakları ile akıllı bahisler de yapmaları gerekir. Doğru dijital teknolojileri kullanıyorlar mı? Teknolojileri doğru kullanıyorlar mı? Gerçek olan ne? Ve nereden başlanmalı? “Dijital Etkin Hizmetler ve Üretimin Geleceği” Makalemizden öğreneceğiz.

Hizmetler üç farklı kategoriye ayrılır. Temel hizmetler (örneğin, garantiler ve yedek parçalar), ürünün tedariğine yöneliktir. Ara hizmetler (örneğin bakım, onarım ve yeniden imalat), ürünün durumunu ele alır. Üçüncü kategori, en çok ilgilendiğimiz kategorilerdir – ürün tarafından sağlanan yetenekleri ele alan gelişmiş hizmetler. Bu, hem tedarikçilerin hem de müşteriler için en yüksek değerin üretilebileceği yerdir.Performans danışma hizmetleri, orta ve ileri düzey hizmetler arasında yer almaktadır. Birçok üretici için bu servisler hizmet alım sürecinde ilk adımdır. Performans danışma hizmetleri, genellikle müşteri tarafından kullanılan ürünün izlenmesini ve dijital teknolojiler yardımıyla performansıyla ilgili verileri yakalamayı içerir. Tipik olarak, veriler durum, çalışma süresi, performans ve konum gibi şeyler hakkında istihbarat sağlar. Bu görüşler daha sonra üretkenliği ve varlık yönetimini geliştirmek için müşteriye satılabilir. Ancak bunlar aynı zamanda üretici için de faydalıdır ve verimliliği büyük ölçüde artırabilir veya ek hizmet teklifleri sağlayabilir.

Dijital Etkin Hizmetler ve Üretimin Geleceği

-Performans danışma hizmetleri, orta ve ileri düzey hizmetler arasında yer almaktadır. Birçok üretici için bu servisler hizmet alım sürecinde ilk adımdır.

Üreticilerin bu görüşü yakalaması ve müşterilerle paylaşması için hangi dijital teknolojiler gereklidir?

Gereken teknolojiler bugün yaygın olarak mevcuttur ve son yıllarda maliyeti önemli ölçüde azaltmıştır. Microsoft’un 2019 Üretim Eğilimleri raporuna göre , örneğin, bir sensörün ortalama maliyeti 2004’ten bu yana yüzde 200 oranında azaldı. Şirketler verileri yakalamak, iletmek, depolamak, analiz etmek ve raporlamak için FSM (Buraya tıklayarak FSM makalemize ulaşabilirsiniz.)teknolojisine ihtiyaç duyuyor ve çok sayıda tedarikçiler her geçen gün arttığı için, her şirket birbiriyle rekabete düşüyor.Rekabet tabii ki olmalıdır, asıl önemli olan daima bir firmanın müşterisini hem ürün anlamında, hem de satış sonrası Teknik Servis hizmetleri anlamında mutlu edebilmesidir. Asıl zorluk teknolojiye sahip olmak değil; Bu teknolojilerin topladığı verilerin en iyi hizmet için nasıl kullanılacağını bilmektedir. FSM teknolojisinden hayal edilemez miktarda veri kaydedebilirsiniz. Ancak önemli olan şey, müşterinin ihtiyaçlarını planlamak için neleri yakalamanız ve analiz etmeniz gerektiğini bilmek, onlara yönelik hizmetler sunmak ve kendi iç işlemlerinizi geliştirmenize yardımcı olmaktır.

ServisSoft Dijital Etkin Hizmetler ve Üretimin Geleceği Konusunda Neler Yapabiliyor?

  1. İşletmenizin üretim bandını tam olarak analiz edebilir.
  2. Üretim sırasında ortaya çıkabilecek sorunları (arıza vb.) sizlere daha öncesinden bildirebiliyor.Bu sayede çok daha öncesinden aksiyon almanıza olanak sağlayabiliyor.
  3. İşletme içi verilerinizi sınırsız ve hatapayı olmadan tutabiliyor ve bu verilerle işletmenizin gidişatını ve analizlerinizi yapabiliyorsunuz.
  4. Satış sonrası Teknik Servis hizmetleriniz için ayrı olarak verileri tutuyor ve her sattığınızın ürünün bulunduğu konumunu, sağlamlık durumunu analiz ediyor.
  5. Teknik Servis Hizmeti gereken noktaları tespit ediyor ve gereken servis hizmetinize en uygun Teknisyeninizi o konuma yönlendirebiliyor.
  6. Gerekli bulut tabanlı sunucularda verilerinizi 4 farklı ülke ve 4 farklı kıtada anlık olarak yedekleyebiliyor.Bu sayede hiçbir şekilde veri kaybı yaşamıyorsunuz.

Sonuç olarak, bir işletmenin üretim aşaması ve satış sonrası hizmetlerinin tüm noktalarında çözüm ortağı olabiliyor ve sizler için gerekli yazılımların hepsini gün geçtikçe geliştiriyoruz.Sizler gibi, ServisSoft olarak da müşterilerimizin her türlü probleminde 7/24 kesintisiz hizmet sağlıyoruz ve siz müşterilerimizi mutlu etmeyi kendimize sonsuz bir görev olarak biliyoruz..Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

-ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı