Covid-19 Salgını Sonrası Ofisler Nasıl Değişecek?

Dünya genelindeki etkileri devam eden Covid-19 salgını başladığı günden bu yana dünyada milyonlarca kişinin evden çalışma düzenine geçmesine sebep oldu. Yaşanan kriz sebebiyle salgın sonrasında şirketlerin, ofis kültürlerini yeniden şekillendirmesi ve çalışma hayatında kalıcı değişiklikleri uygulamak zorunda kalacağı bir dönem öngörülüyor. Pek çok şirket esneklik, uzaktan çalışma, sosyal mesafe ve ofis alanlarındaki hijyen standartları gibi konuları dikkate alarak bu çerçevede yeni çalışma modelleri geliştirmeye başladı. 

 

Yaşamın her alanında yeni normallerin belirlendiği bu günlerde, alışık olduğumuz ofis hayatının yerini salgınla şekillenen yeni bir düzen alacak gibi gözüküyor. Çalışma alanlarında ve ofislerdeki bu salgın sonrası trendlere gelin birlikte göz atalım.

 

Sosyal Mesafe Odaklı Ofisler 

Salgın sebebiyle yaşanan endişeler, ofis çalışanlarının sağlığı ve hali hazırda uzaktan çalışma modeline geçilmesi gibi durumların, önümüzdeki dönemde ofis alanlarında büyük değişikliklere yol açması bekleniyor. Dünyanın önde gelen mimarlık ajanslarından biri olan Design Research Unit’in CEO’su Darren Comber’a göre tasarımda sosyal mesafe odaklı bir anlayışla birlikte; iş yerlerinde daha geniş koridor ve antreler, daha çok bölme ve merdivenin bulunduğu, daha iyi havalandırılan ve camların açılabildiği mekanlara geçilmesi planlanıyor.

 

Evden çalışmanın son dönemdeki popülerliğine rağmen şirket ofislerinin kısmen de olsa ortadan kalkması gibi bir durum erken aşamada mümkün değilmiş gibi gözüküyor. Fakat salgın sonrasında şirketlerin çalışma alanlarında uygulaması gereken hijyen standartları ve sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenmiş ofisler, şirketlerin kısa vadede hayata geçirmek zorunda oldukları olmazsa olmazları durumunda.

 

Temassız Teknolojilerin Yükselişi

Yapılan araştırmalar sonucu, Covid-19 ve potansiyel diğer bulaşıcı hastalıkların %80 oranında yüzeylere dokunma yoluyla yayıldığı saptanmış durumda. Ortak alanların bu derece risk yarattığı bir gerçekken, çalışma alanlarının hijyeni kritik bir öneme sahip olmakla birlikte, temassız teknolojilere yapılacak yatırımlar, çalışanların sağlığını korumak ve normalleşme süreçlerini kısaltması açısından şirketlere büyük avantajlar sağlayacaktır. 

Hareket sensörleri ve yüz tanıma programlarıyla açılan kapılar, asansörler ve havalandırma sistemleri yeni nesil ofislerde yaygın bir şekilde kullanılarak, teması en aza indiren teknolojiler pek çok şirket tarafından tercih edilebilir bir konuma gelecektir.

 

Şirketlerin orta vadede salgından sonra da, %60’a varan oranlarda evden çalışma düzeni ile devam edeceği düşünülmekle birlikte ilerleyen süreçte daha esnek ve verimli olan karma çalışma modellerinin yeniden yaygınlaşması bekleniyor.

 

Kaynak:

 

ServisSoft

 

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı