Covid-19 Pandemi Sürecinde Pazarlama İpuçları

Tüm dünyada etkileri devam etmekte olan Koronavirüs (Covid-19) sebebiyle her ölçekten firma, köklü değişimlere giderek kriz sürecine adapte olmak zorunda kaldı. İçinde bulunduğumuz bu olağanüstü dönemde pazarlama stratejilerinin bir işletmenin pazardaki varlığını etkili bir şekilde sürdürebilmesi için en önemli etkenlerden biri olduğu ortaya çıktı. Yaşanan belirsizlikler ve kriz yönetimiyle birlikte şirketlerin, doğru iletişim dilini belirlemesi ve değişen pazarlama yöntemlerini kısa sürede uygulayarak buna yönelik kararlar alması önem kazandı. 

İşletmelerin pandemi döneminde çoğunlukla uyguladığı pazarlama stratejilerine göz attığımızda, genellikle nakit akışındaki sıkıntıların önüne geçmek adına yapılan kısa süreli indirim kampanyalarının ön plana çıktığını görüyoruz. Ama kısa vadeli bu tip çözümlerin, uzun bir döneme yayılacak bir pandemi süreci içinde nakit akışına olacak faydası, zarar etkisi riskli de olabilir. Yapılan araştırmalar gösterdi ki pandemi sürecinde dünya ölümcül bir virüsle savaşırken tüketiciler markalardan daha insani ve sosyal faydayı da gözeten uzun vadali adımlar bekliyor. Bu noktada pek çok şirket, ücretsiz uygulamaları ve kullandığı kampanya dili ile müşterilerin markaya olan güveninin korunmasını ve hatta artmasını sağlıyor. İşletmelerin bu parametreler ışığında pazarlama faaliyetlerinde dikkat etmesi gereken diğer önemli noktalara gelin birlikte göz atalım.

 

Müşteri Odaklı Çözümler Üretin

Yaşadığımız zorlu pandemi sürecinde müşterilerin ne hissedip neyi neden yaptıklarını bilmek oldukça önemli. Reklam kampanyalarının müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik planlanması ve bununla birlikte üretilen ürün yada değerin bu ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığı konusunda şeffaf olmak, marka değerinin yeniden belirlenmesine etkili oluyor. 

Bununla birlikte satış fırsatları yaratmak yerine empatiyi merkeze alarak ve müşterilerle düzenli iletişim kurarak salgın süreci daha sağlıklı şekilde yönetilmesi sağlanabilir.

 

Yeni Yöntemler Belirleyin

Covid-19 salgını ile birlikte toplumsal hayatta pek çok değişiklik meydana geldi. Şirket çalışanları evden çalışma düzenine geçti ve iş yönetim süreçleri yeniden şekilleniyor. Dolayısıyla hedeflenen kampanyalar için alternatif pazarlama fikirleri geliştirmek ve insanların zamanının çoğunu evinde geçirdiği göz önünde bulundurularak; motive edici, bilgilendirici, harekete geçiren ve teşvik eden içerikler üretmek reklam kampanyalarının etkisi artıracaktır.

 

Dijital Platformlarda Aktif Olun

Facebook ve Instagram’ın yanı sıra 660 milyon üyesi bulunan LinkedIn, B2B firmalar için çok güçlü ve etkili bir dijital pazarlama kanalı. Son verilere göre 30 milyondan fazla işletmenin bulunduğu ve üyelerin %40’ının her gün ziyaret ettiği platform olan LinkedIn, işletmelere pazarlama noktasında büyük avantajlar sağlıyor. Bununla birlikte son dönemde yükselişe geçen LinkedIn Influencer’ları ile iş birliği yaparak markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz. 

Blog yazıları, V-log’lar ve podcastler aynı şekilde hem markanızı hem de sektördeki vizyonunuzu insanlara gösterebileceğiniz geniş bir alan. Dijital platformlardaki faaliyetlerinizle, müşterilerle doğru iletişim dilini yakalayıp rakiplerinizi takip ederek yaşanan son gelişmelere ayak uydurabilmek oldukça mümkün.

 

Ekip İçi İletişime Özen Gösterin

Kriz ortamında en kötü senaryolar için eylem planlarının hazırlanmış olmasının yanı sıra, satış ve pazarlama ekiplerinin birbirileri ile olan iletişimi kuvvetlendirmesi de son derece önemli. Senaryolar geliştirilirken diğer departmanlardan destek almak da işletmelerin dikkat etmesi gereken diğer kritik bir nokta. Şirket olarak önceden belirlenmiş pazarlama hedeflerinin gerisinde kalmamak için ekip içi iletişimde kopuklukların önüne geçilmesi ve uzaktan çalışma dönemlerinde kolektif birlikteliği güçlendirecek çalışmalar yapılması da önemli. 

Salgın dönemi şirket içi iletişimle ilgili daha fazla bilgi almak için daha önceki blog yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı