Arıza Bulunmayan Servis Çağrıları Yapay Zeka ile Önlenebilir mi?

 

Artan rekabet, günden güne yükselen müşteri beklentileri ve yapılan harcamalar, işletmeler için dijital çağın gereksinimleriyle birlikte farklı bir boyuta ulaşmış bulunmakta. Doğru planlamalar yapılması, etkili stratejilerin geliştirilmesi ve zamanın en verimli şekilde kullanılması işletmeler için artık hayati bir öneme sahip. Bu noktada günümüzde karşılaşılan arızalar ve teknik sorunlarda, ilgili birimlerin müşterilere hızlı bir şekilde yönlendirilmesi müşteri memnuniyeti sağlayan süreçler için çok önemli durumda. Fakat bu süreçlerde sıklıkla arıza bulunamayan servis çağrıları yapılır ve bu da her iki taraf adına olumsuz sonuçlar doğurur ve gün sonunda verimsizliğe neden olur.

 

Arıza Bulunamayan Servis Çağrıları İşletmeler İçin Neden Kötüdür?

Servis teknisyenlerinin gereksiz yere çalışma bölgesine gönderilmesi veya iş esnasında karşılaşılan beklenmeyen sorunlar, müşteri adına yapılan gereksiz harcamalara sebep olmakla birlikte müşteri deneyimi açısından da güven sorunu yaratmaktadır.

Öte yandan teknisyenler var olan sorunu çalışma bölgesine gitmeden tam anlamıyla bilemeyecekleri için bu durum iş yönetim süreçlerini aksatarak, teknik servisi sağlayan taraf adına da boşa yapılan harcamalara sebep olmaktadır. Peki işletmeler bu süreçleri nasıl yönetebilir? Gelişen teknolojiler ile servis çağrısı gerektiren arızaları önceden tespit etmek ve sorunları en verimli biçimde çözmek mümkün mü?

 

Tahmin ile Yürütülen Süreçlerden Kaçınmak

Servis ekiplerinin verimlilikleri (ve verimsizlikleri) gerçekten tanımlayabilmeleri için pratik olarak mevcut sistemleriyle telepatik olmaları gerekir. Günümüzde pek çok işletme hala tahmin çalışmasına güveniyor, hangi müşterilerin önceden hangi parçalara ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışıyor ve ilgili teknisyenlerini buna göre donatıyor. Fakat dijitalleşen iş yönetim süreçlerinde tahmin ile yürütülen bu süreçler yetersiz kalıyor. Şaşırtıcı bir şekilde son yapılan saha araştırmalarında proaktif destek teknolojilerinin, %71 oranında gereksiz yere araç yollanmamasını yol sağladığı raporlanmıştır.

 

Yapay Zeka Odaklı Çözümler Üretmek Bütüncül Bir Bakış Açısı Sağlar

İşletmeler arıza bulunmayan servis çağrılarını önlemek ve daha verimli planlamaları  hayata geçirebilmek için gerekli verileri bir araya getirip, analiz edip, onları anlamlı hale getirebilecek yapay zeka odaklı çözümlere bakmaya başlamalıdır. Yapay zeka, iş açısından kritik KPI’ları yönlendirmek ve müşteri sorunlarını ortaya çıkmadan önce tahmin etmek için işletmelerin tüm kaynaklardan veri kullanmasına yardımcı olabilir. Amaç hataları hızlı bir şekilde doğrulamak ve anında uygulanabilir çözümler sunmak adına günümüz teknolojilerinden faydalanmaktır.

Planlamacılar ve servis ekibi için bu, sorunların daha doğru bir şekilde yönetilebileceği anlamına gelir. Sonuç olarak bu tür yapay zeka odaklı bir yaklaşım, gereksiz harcamaları büyük ölçüde azaltabilirken, işletmelerin, sadece geleceği tahmin etmekle kalmayıp aynı zamanda bir durgunluk anlayışı olmaksızın, hizmeti organize ederek hizmet ekibi genel giderleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarına yardımcı olur.

 

ServisSoft

 

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı