KESTİRİMCİ BAKIM TEKNOLOJİLERİ

Bu yazımızda sizlere kestirimci bakımın ne olduğundan, amacından ve işletmelere sağladığı faydalardan bahsedeceğiz. 

 

Kestirimci Bakım Nedir?

Kestirimci bakım, ilk olarak ODTÜ’de 3.Ulusal Makine Tasarım ve İmalat Kongresinde Kubilay Köse tarafından, “Predictive Maintenance” karşılığı olarak Türkçe’ye kazandırılmıştır. Kestirimci bakım, ekipman, makine veya sistemlerin periyodik aralıklar ile alınan fiziksel parametre ölçümlerinin takip edilmesi ve herhangi bir bozulma gerçekleşmeden bakımın doğru ve yeterli bir şekilde yapılması işlemine denir.

 

Kestirimci Bakımın Amacı Nedir?

Kestirimci bakım uygulamaları ile ortaya çıkan sonuçların yorumlanmasında farklı istatistik teknikleri uygulanır. Bu uygulamaların asıl amacı, herhangi bir arıza yaşanmadan, makine sağlığı ile ilgili verilerin alınarak zaman içindeki değişimlerinin izlenmesidir.

 

Kestirimci Bakımın Yararları Nelerdir?

Kestirimci bakım uygulamaları, işletmeler için pek çok yenilikçi fırsatı beraberinde getirir. Belirli aralıklarla izlenen cihazlarda kestirimci bakımın en büyük avantajlarından biri, makine ömrü ve verimliliğindeki artışın gözlemlenmesidir. Bu sayede enerji tasarrufunda artış sağlanarak, iş ve işçi maliyetleri azaltılır.

Bununla birlikte kestirimci bakımın, koruyucu bakıma oranla %8 ve %12 oranında kârlılık sağladığı sonucu ortaya çıkmıştır. Yatırım geri dönüşü (ROI) yönünden işletmelerin, kestirimci bakım uygulamalarında harcadığı maliyetlerin yaklaşık 10 katı miktarda geri dönüş sağladığı da ortaya çıkan diğer önemli sonuçlardan biridir.

Ayrıca planlanan bu uygulamalar işletmelere, makinelerde ileriye dönük yaşanabilecek büyük sorunları önceden belirleyebilme ve kritik elemanlar için düzeltici bakıma olanak sağlar.

Akıllı teknolojiler ve Endüstri 4.0 uygulamalarının günümüzde hız kazandığı ve her ölçekten işletmenin dijital dönüşüm noktasında yeni teknolojileri uygulayabilmesi  kritik bir öneme sahip. Kestirimci bakım uygulamaları da bu çerçevede gelişen teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Bir sonraki yazımızda kestirimci bakım uygulamalarından bahsederek bu alandaki gelişmeleri inceleyeceğiz.

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı