Teknik servis takip programında hız kazanmak Servisler İçin Bilgiler, Teknik Servis Programı

Teknik seris takip programı işleri hızlandırmak

Teknik servislerin en büyük sorunlarından biri de iş emri gün sayısı problemidir. Fakat bu sorunu en kolay teknik servis takip programı kullanarak aşabilirsiniz. İşlemi tamamlamak kadar işlemi hızlı tamamlamak da büyük önem taşımaktadır. 24 Nisan 2011 PAZAR günü Resmi gazetede yayınlanan 27914 sayılı karar gereği işlem tamir süresi 30 iş gününden 20 iş gününe indirilmiştir. İş emri gün sayısı durumu garantili cihazlar için geçerli olduğu kanısı genel bir yargıdır. Fakat sanılanın aksine garanti harici cihazlar için de iş emri gün sayısı sorun yaratmaktadır.

Peki teknik servis takip programı size ne sağlar?

Öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta cihazları, müşterilerinizi, müşteri bilgilerinizin tamamını kayıt altına almalısınız. Cihaza ait tüm bilgileri detaylı olarak not edin. Müşterinize teknik servis takip programıüzerinde kayıt oluştururken önce seri numarası kaydını alın, arkasından cihazın markasını, cihazın modelini, cihazın türünü yazın. Bu işlemleri tamamlamanızın arkasından müşterinizin belirttiği arızaların tamamını alakasız bile olsa detaylı dinleyerek yazın. Bu bilgiler çok fazla işinize yarayacak. Cihazla ilgili fiziksel durumları mümkünse fotoğraflayarak programınıza ekleyin. Ve bunların eklemelerini yaparken muhakkak müşterinize belirtiniz. Daha sonrasında müşteriniz işlem devamı için nasıl bilgilendirme almak istiyor bunu detaylı olarak öğreniniz. Örneğin müşteriniz sizden sms ile bilgi almak istiyorsa buna dikkat ediniz. Her aşamada sms göndermeniz sizin için bir yasal zorunluluktur. Servis fişi kesmeniz garantili ya da garanti harici olsun her işlem için yasal zorunluluktur. Sizler için küçük gibi görünen önemsiz detay gibi görünen işlemlerin pek çoğu esasında yerine getirmeniz gereken yasal zorunluluklardır. Bu noktalara dikkat etmeniz gerekir.  Bu konuda size yardımcı olacak güçlü bir yazılım her zaman elinizin altında bulunması servisinizi çekip çevirmek için oldukça önemlidir.

Tamirat işlemi tamamlandıktan sonra?

Sıra tamirat işlemi tamamlandıktan sonra yapmanız gerekenler. Öncelikli olarak yapılan işlemlerin tamamını detaylı olarak giriniz. Sarf edilen yedek parçalar, eklenen işçilikler, yol yapıldıysa deplasman bedelleri. Tüm işlemlerin şeffaf olarak yazması müşterilerinizde inanılamayacak kadar çok müşteri memnuniyeti yaratacaktır. Üzgünüz ki servisler için genel kanı “bizden çok para alacaklar” korkusudur. Bu sebepten müşterileriniz tüm işlemleri şeffaf görürlerse size güvenleri tazelenecek ödedikleri para onlar için daha kolay hale gelecektir.

 

Eğer siz de bir servis programı denemek isterseniz aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

 

ServisSoft’u hemen denemek için https://www.servissoft.net sayfasını kullanmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir