Teknik Servis Düzeni Nasıl Olmalı

Teknik Servis Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bu yazımızda size teknik servis düzeni nasıl olmalı ve bu yönde yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Bu yazımızda size teknik servis düzeni nasıl olmalı ve bu yönde yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Böyle bir atölyede çalışmak istemeyeceğinizi hepimiz biliyoruz. Esasında biraz dikkat çekmek için örnek olarak yerleştirdim. Bu konuyu esasında 2’ye ayırmak gerekiyor.

Yetkili Servis Hizmeti verenler
Özel Servis Hizmeti verenler

Bunu neden bu şekilde değerlendiriyorum? Yetkili servis hizmeti veren pek çok servis istasyonu için belirli standartlarda müşteri karşılama ve atölye düzeni kurulur. Hatta bu kurallar öylesine katıdır ki içeriye koyacağınız bir dolabın düzenine bile siz karar veremezsiniz. Bir mimar gelir ve her şeyi kendisi baştan sona çizer ayarlar ve size bu doğrultuda hareket etmeniz istenir.
Fakat bunun yanında bazı markalar sizin iç düzeninize karışmazlar. Atölyenizi ve müşteri karşılama bölümünüzü kendiniz tasarlarsınız. Bu sebepten hem özel servisleri hem de kendi düzenini oluşturabilen servislere aynı çatı altında önerilerde bulunacağız.

1- Atölyenizi muhakkak kapatın

Atölyeniz müşteri karşılama bölümünden muhakkak ayrı olmalıdır. Bunu asla unutmayın. Gerek rahat çalışmanız gerekse de müşterilerinizin yaptığınız işe sürekli karışmalarını önleyecektir.  Oluşabilecek tatsız durumların da önüne geçmiş olursunuz. Örneğin müşteriniz atölyenize girdi ve kazaen bir elektrik akımına kapıldı maalesef bu durum sizin için hem nahoş durumlar oluşturacak hem de bir insanın yaralanmasına sebebiyet vermiş olacaksınız. Müşterileriniz zorlayıcı ve ısrarcı şekilde cihazın tamir edilişini görmek mi istiyor? Bu durum için size bir önerimiz olacak. Sadece tamir tezgahınızı gösteren bir cctv kamera koyarak müşteri bölümünde bir monitör ya da televizyona bunu yansıtabilirsiniz. Bu hem sizin için prestij kazandırır hem müşteriniz işinizi şeffaf yaptığını düşünür hem de müşterinize güven kazandırmış olursunuz. Böylelikle müşteriniz atölyenize girmeden yapılan cihazın tamir aşamalarını görmüş olacak ve daha rahat hareket edecektir.

Bir diğer durum ise atölyenizin iç düzeni. Eğer bir teknik servis programı kullanıyorsanız yapmanız gereken şey tüm yedek parçalarınızı servis programında depoya kaydetmek olmalı. Tüm cihazlar için yedek parça rafları yaparak bunları deponuzda numaralandırırsanız hem stok takibini kolay yapabilir hem de yedek parçaları bulmayı kolaylaştırarak tamir sürelerinizi kısaltacaktır.

Gelecek yazımızda müşteri karşılama bölümünde neler yapabilirsiniz ve atölyeniz ile birlikte bunu nasıl daha faydalı hale getirebilirsiniz gibi detaylara bakacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir