Teknik Servis Düzeni Nasıl Olmalı

Yukarıda bulunan fotoğraftaki gibi bir atölyede çalışmak istemeyeceğinizi aslında hepimiz biliyoruz, ancak amacımız konunun önemine dikkat çekmekti. Servis sürecinde  iş güvenliği ve takibi için teknik servis düzeni önemlidir. Bu konuyu 2 ayrı başlık altında değerlendirmemiz gerekiyor:

-Yetkili Servis Hizmeti Verenler

-Özel Servis Hizmeti Verenler

 

Yetkili servis hizmeti veren pek çok servis istasyonunda, belirli kurallara uygun halde bulunan müşteri karşılama alanları ve atölye düzeni bulunmaktadır. Bu kurallar bazı durumlarda öylesine katıdır ki, içeriye koyacağınız bir dolabın yerine bile karar veremezsiniz. Servis istasyonlarında yerleşim düzeni önceden belirlenmiştir ve siz de bu doğrultuda hareket edersiniz. Bununla birlikte bazı markalar sizin iç düzeninize çok karışmazlar: atölyenizi ve müşteri karşılama alanını kendiniz düzenlersiniz. Bu nedenle hem özel servislere hem de kendi düzenlerini oluşturabilen servislere aynı başlık altında önerilerde bulunacağız.

 

1. Atölye ve karşılama alanlarını birbirinden ayrı tutun.

Rahat bir çalışma ortamına sahip olmanın yanı sıra müşterilerinizin güvenliğini de sağlamanız gerekir. Bu yüzden atölyenizi müşteri karşılama bölümünden ayrı bir yerde tutmalısınız. Böylece müşterilerinizle aranızda oluşabilecek tatsız durumları da önlemiş olursunuz. Örneğin müşterinizin atölyenize girip kazara yerde bulunan elektrik akımına kapılması sizin çalışma düzeninizle alakalı müşteride olumsuz düşünceler oluşturabilir ve bir insanın yaralanmasına neden olabilir.

 

Cihazın tamir sürecini görmek isteyen müşterileriniz için:

Bu durumda uygulayabileceğiniz tek çözüm, atölyenize sadece tamir tezgahınızı gösteren bir kamera yerleştirmektir. Müşteri karşılama bölümünüzde bulunan bir monitöre ya da televizyona yansıttığınız görüntü yeterli olacaktır. Bu, hem işletmenize prestij kazandırır hem de işinizi transparan hale getirdiğiniz için müşterinizin güvenini kazanmış olursunuz. Müşteriniz atölyenize girmeden yapılan işlemleri izlerken rahatça hareket edebilecektir.

 

2. Atölye iç düzeni nasıl olmalıdır?

Bir teknik servis programı kullanıyorsanız, tüm yedek parçalarınızı servis programı ile depoya kaydetmelisiniz. Tüm cihazlar için yedek parça envanteri oluşturup bunları numaralandırırsanız stok takibini kolaylaştırabilir, yedek parçaları hızlı bir şekilde tarayarak tamir sürenizi kısaltabilirsiniz.

 

Related posts