SAHA TEKNİSYENLERİNİN UYMASI GEREKEN 3 BASİT SERVİS KURALI

İşverenler teknisyenleri işe alırken birinci öncelik, onların iş yapabilmeleri için gereken koşulları sağlamaktır. Bununla birlikte satış sonrası hizmetlerin içerisinde yer alan kurulum,bakım ve onarım gibi faaliyetler için ilgili teknisyenlerin yeterli bilgi ve beceriye sahip olup olmadığı da yine işe alımlarda dikkat edilen en temel noktalardır. Teknisyenler aranılan belirli becerilere henüz sahip değillerse, bunları iş sürecinde öğrenecek deneyime ve kapasiteye sahip olup olmadıkları yönünde kararlar almak işletmeler açısından en sağlıklısı olacaktır.

Öte yandan kuruluşların işe alımlarda soramadığı bir soru, işe aldıkları teknisyenlerin müşterilerle günlük olarak ilgilenmek için uygun insan becerilerine sahip olup olmadığıdır.

Saha teknisyenlerinin satış ekibindeki meslektaşları gibi ikna edici olma konusunda endişelenmeleri gerekmese de, müşterilerle düzenli olarak etkileşim kuran tüm çalışanlar için iyi müşteri hizmetleri becerileri önemlidir. Müşteri memnuniyeti yönünden olaya bakıldığında müşterinin teknisyeniniz ile yaşayacağı negatif bir etkileşim, sunduğunuz hizmet iyi olsa bile müşteriyi kaybetmenize sebep olabilir. Müşterilerin her koşulda haklı olmadığını hepimiz bilsek de satış sonrası sunulan hizmetler ile ilgili kötü yorumların işletmenin itibarını zedeleyebiliceğinin bilincinde olmalıyız. 

Bu yazımızda saha teknisyenlerinin müşterilerle olan etkileşiminde uyması gereken 3 basit servis kuralından bahsedeceğiz.

 

1.Dakik Olmak

Müşterilerin çoğunluğu teknisyenlerin gereklilikleri arasında en fazla vaktinde gelmelerini önemsemektedir. Teknisyenler, geç kalacakları durumda müşteriyi bilgilendirmeli ve günlük programlarına uymaya özen göstermelidir.

 

2.Kendi Evindeymiş Gibi Rahat Tavırlar Sergilememek

Teknisyenlerin bakım ve onarım esnasında banyoyu kullanmak yada müşterinin evindeki mutfakta rahatça davranabileceğini düşünmeleri (su içmek vs.) oldukça yanlış bir tutum. Bu konuda teknisyenlerin bağlı oldukları kuruluşlar tarafından, iş esnasında özen gösterilmesi gereken asgari davranışların hatırlatılması oldukça önemlidir.

Zor bir durumda teknisyenin müşteriye tuvaleti kullanıp kullanamayacağını sorması gayet mümkündür fakat bu rica kibarca olmalıdır. Elbette çoğu insan böyle bir durumda sorun olmadığını söyleyecektir.

 

3.Kısa Diyaloglar Kurmak Yada Hiç Konuşmamak

Bazı müşteriler sohbet etmeyi sever ve teknisyenin işe odaklanması gerekirken, müşteriye kibarca yanıt vermesi ve en azından bir süreliğine kısa bir sohbete girmesi gerekir. Bu gibi durumlarda teknisyenin “sohbete devam etmek isterim fakat şuan işe odaklanmam gerekiyor” demesinde hiçbir sorun yoktur.

İyi bir müşteri hizmeti sunmak, teknisyenlerinizin ışıltılı konuşmacılar olmasını gerektirmez, ancak kibar ve profesyonel olmak bir zorunluluktur.

 

ServisSoft

Buraya tıklayarak Ücretsiz Demo Talebinde bulunup Teknik Servis Takip ve Destek yazılımımızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’da bizi takip ederek her türlü gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 

Facebook : https://www.facebook.com/servisyazilimi/

Twitter : https://twitter.com/servissoftapp

Instagram : https://www.instagram.com/servissoft/

LinkedIn : https://tr.linkedin.com/company/servissoft—online-servis-yazılımı